החזרה מרגשת לגרמניה לאחר 59 שנים של ברוך ברלינר

דרוג:

הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" מאת ד"ר ברוך ברלינר בוצעה כבר בהצלחה רבה בישראל, ארה"ב וברחבי אירופה ואסיה. ב-2020 היא תנוגן ב-21 הופעות, ב-12 מדינות שונות ועתה, לראשונה בגרמניה, מדינה אליה קשור ברלינר קשר הדוק.

בשנת 1955, כשהיה בן 12, משפחת ברלינר נסעה לברלין על מנת להחזיר את הרכוש שנשדד מהמשפחה לאחר עליית המפלגה הנאצית לשלטון. על פי דבריו: "המשפחה עזבה את תל אביב בתחילת החופש הגדול עם כל הניירות המוכיחים את הבעלות על ההון שנשדד מהם בציפייה לקבלו ולחזור ארצה לתחילת שנת הלימודים. בזכות הבירוקרטיה ההון הוחזר אחרי מספר שנים ו"החופש הגדול" נמשך 35 שנה." בשנים אלה, ברלינר סיים בגרות בברלין ואחר כך למד באוניברסיטה של ציריך, שם סיים תואר שני בפיסיקה ודוקטורט במתמטיקה. בציריך עבד ברוך כאקטואר בסוויס רי, חברת ביטוח המשנה הגדולה בעולם, כתב ספרים ומאמרים בתחום האקטואריה והפיננסים, והרצה ב-20 אוניברסיטאות ידועות. בחוזרו לישראל, לצד היותו חוקר בכיר באוניברסיטת תל אביב, חזר לעיסוק במוזיקה כשהוא משתף פעולה עם המוזיקאי והמפיק, נחום סלוצקר.

הקונצרטים יתקיימו באולמות הנחשבים ביותר בגרמניה:
ב-26/3  ב-19:00 בלייפציג, באולם ההיסטורי Gewandhaus בו בוצעו בכורות עולמיות ליצירות חשובות ביותר כגון:  הקונצ'רטו ה-5  ("קיסר")  לפסנתר ולתזמורת של בטהובן והקונצ'רטו לכינור ולתזמורת מאת מנדלסון.
ב-1/4  ב-19:30 בהמבורג, באולם המפורסם  Elbphilharmonie שמאז שנפתח ב-2017 הפך להיות מקום לעלייה לרגל למוזיקאים ולקהל רחב מכל העולם ולסמל העיר המבורג.

הקונצרטים ינוגנו על ידי התזמורת  Neue Philharmonie Hamburg שמאז היוסדה ב-2003 פעילה מאוד בעולם. על התזמורת ינצח המאסטרו רונן ניסן. הקריינית תהיה השחקנית והסופרת שולמית מייקסנר. 
לדעת ברלינר: "ספר בראשית, הטקסט הקדום החשוב ביותר הקיים בתולדות האנושות, שימש מאז ומעולם מקור והשראה לכתיבה נוספת ולפרשנות טקסטואלית, כמו גם השראה ומקור לפרשות אמנותיות ותרבותיות

בקונצרטים בגרמניה יתקיים שיתוף פעולה ראשון בין המלחין ברוך ברלינר לאמן ירון שין (""Jewboy). שין הוא מעצב, מאייר ואנימטור לתחומי התרבות השונים בתחומי הדפוס והאנימציה ובעיקר עוסק בקולנוע דקומנטרי באנימציה. בנוסף, הוא מכהן כראש המחלקה לתקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה. מזה כ-20 שנה משמש ארט דירקטור בכיר לעבודות עיצוב ואנימציה לטלוויזיה, קולנוע ותחומי הפרינט השונים, עם דגש על תרבות ואמנות. עבודותיו הוצגו במספר רב של תערוכות בחו״ל ובישראל ופורסמו בספרי עיצוב ומגזינים בינלאומיים רבים.

לדברי שין: "ההתחברות האמנותית שלי ליצירה המוזיקלית שנכתבה ע״י ד״ר ברוך ברלינר ואשר מנוגנת ומקוריינת בשפות השונות בכל רחבי העולם, מהווה עבורי הזדמנות חד פעמית לתת ביטוי ויזואלי אנימטיבי לטקסט המכונן הזה, תוך שימוש ברפרנסים הלקוחים מתקופות שונות בהיסטוריה ובעיקר חיבור ל-׳כאן ועכשיו׳. זוהי למעשה הצעה הגשה שונה ומאתגרת לטקסט הכל כך מוכר והקרנתה לצד ביצוע תזמורתי חי בהפקתו של נחום סלוצקר, לוקחת את הצופה והמאזין למסע לא מוכר בתוך הצלילים והסיפור המקראי. קין יורה בהבל באקדח, מבול וברית, חטא קדמון ובריאת העולם.. כולם מתכנסים בספר דמיוני שאותיותיו נכתבות תוך כדי דפדוף אנימטיבי סמלי."

לצד הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" יבוצעו בקונצרט, קונצ'רטו לכינור וויולה מאת המלחין הגרמני מקס ברוך בביצועם של הוויולן הבינלאומי אלכסיי לודוויג ובנו פיודור בכינור והיצירות "תפילה" ו"שערי שמים" לוויולה ולתזמורת מאת ברוך ברלינר. כדאי לציין שזהו שיתוף פעולה מקצועי נוסף בין לודוויג לברלינר לאחר קונצרטים על במות העולם.

 


תגיות של המאמר: 

כתבות נוספות בקטגוריה בידור, תרבות ופנאי

ראשון לציון עומדת על המפתן תערוכת היחיד "על המפתן" של האמנית ליזה זברסקי תיפת
משה לוק בסינגל חדש "נרדי נתן ריחו" בפיוט החדש מארח לוק את צמרת עולם הפיוט אמיל זריהן,
משה לוק משיק אלבום פיוטים חדש בשם "יוצר יחידתי" האלבום החדש שמכיל 5 רצועות בסגנון אנדלוסי שורשי בה
להקת "אי שם" בשיר חדש "ירושלים שלי" להקת "אי שם", להקת רוק יהודי המורכבת מארבעה חברים,
Harry Potter משחרר להפצה את הטריילר הרשמי הראשון Harry Potter: Puzzles & Spells, המשחק שהוכרז לאחרו
לכבוד שבת קודש: איציק אשל בשיר לכבוד התנא בלחן חדש לקראת ולכבוד שבת קודש ובמהלכו של השבוע בו התקיימה
עמי כהן, בני פרידמן ו"מלכות" מביאים אליכם את אווירת מירון מחרוזת ממיטב שירי מירון, ישנים לצד חדשים, בעיבוד ח
עירית תמיר בספר חדש "ילדה טובה רמת גן" ספרה החדש של עירית תמיר מגולל התבגרות קשה בצל השוא
"גיבורים רגילים" מפנה את תשומת הלב לסיפורים אמיצים מהחזית של קוביד-19 Regular Heroes היא סדרה דוקומנטרית של 8 פרקים שמדג
יאיר דוד בגרסה ווקאלית "בין קודש לחול" הזמר יאיר דוד בגרסה ווקאלית ללהיט שמבוצע במקור על-
החיטה צומחת שוב - אנסמבל ״יחד״ עם אסף נגל לרגל יום הזיכרון תש״פ 2020, השיר שנכתב על נופלי קי
האושר ממשיך עבור מעריצי האחים ג'ונאס עם סרט דוקומנטרי חדש האושר ממשיך עבור מעריצי האחים ג'ונאס עם סרט דוקומנ
חרדי, חילוני וסרוג בנגינת המרפסות שכולה תקווה בעיצומו של חג הגאולה, חרדי, חילוני, וסרוג יצרו את
יהודה שמעה בסינגל חדש - "בשם הגאולה" בעיצומם של ימים בהם השיח הציבורי הפך מפלג ומשסה אי
ושמחת בחגך במרפסות עם הרב שלמה טויסיג וחברים עם צאת יום טוב שני של גלויות, משיק בעל המנגן הרב ש
"פודה מצר ענני" - משה לוק בסינגל חדש השיר מתאר את סיפור יציאת מצרים וקריעת ים סוף והנהג
משה לוק מארח 5 פייטנים בסינגל חדש בסינגל החדש מארח לוק חמישה פייטנים מהארץ ומהעולם ר
מלך הדיסקו של תל אביב חזר בתשובה לאחר מסע רוחני ארוך, חוזר אליה אריאל הביתה אל המוס
שרון אבילחק בשיר חדש "מרחוק נרגיש קרוב" הזמר והיוצר שרון אבילחק בסינגל חדש "מרחוק נרגיש קר
עורי שפת עבר – אלפיים שנות שירה על השפה העברית האסופה "עורי שפת עבר – אלפיים שנות שירה על השפה הע
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)