מהו חוק איסור הלבנת הון?

נדל"ן והשקעות :  |   | 23/2/2020
דרוג:

ישראל שותפה למאבק הבינלאומי בתחום הלבנת ההון וכחלק מהמאבק נחקק בשנת 2000 חוק איסור הלבנת הון. תפקיד החוק הוא להיאבק בפשיעה ובטרור ולאתר את תנועות הכספים אשר מטרתם לטשטש את מקורו וייעודו של הכסף.
הלבנת הון מתייחסת להסוואת מקור רכוש או זהות בעלי הזכויות בו וכן הון שמקורו בעבירות כאשר לרוב העברת הכספים והסוואתם מגיעה מארגוני פשיעה או מדובר בכסף שנוצר דרך סחר בסמים, הימורים בלתי חוקיים, שוחד, סחר בנשק, סחר בבני אדם ולעיתים נועד גם למימון של דברי עבירה כמו פעולות טירור. מלביני ההון למעשה "מכבסים" את הכסף על ידי כך שהם מטשטשים את עקבותיו באמצעות עסקים חוקיים ולגיטימיים על מנת שלא יתעורר חשד.


הכירו את המגבלה על מזומנים


היקף הלבנת ההון בישראל מוערך בסך של כ-50-20 מיליארד ש"ח בשנה ומדובר בפגיעה קשה בכלכלה. קיימות מגוון דרכים להלבנת הון כמו למשל: שימוש במתווך או גורם ביניים שיפקיד את הכסף לחשבונותיו, הקמת חברת קש שהיא עסק שמטרתו רק להסוות את העברת הכספים וערבוב כסף לגיטימי עם כסף שאינו לגיטימי במטרה לחמוק ממיסים ומאיתור מקור הכסף, דיווח רק על חלק מהסכומים ועוד.
יד ביד עם גיבוש החוק ואישורו פועלת במסגרת משרד המשפטים הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. הרשות פועלת ביד רמה כדי לבצע אכיפה ולאתר עבירות של הלבנת הון הן במערכת הבנקאית והן בהכנסת והוצאת כסף ממדינת ישראל ואל המדינה. כוח ההרתעה אכן התחזק עם השנים ומאז החוק מתבצעת אכיפה במגוון רמות. כך למשל, קיימת חובת דיווח על כספים של מי שנכנס או יצא מהארץ עם יותר ממאה אלף שקלים וגם חוק המזומן שחוקק לא מכבר נועד לתמוך ולגבות את חוק איסור הלבנת הון והוא מציב מספר מגבלות על שימוש בכסף מזומן, כיוון שזהו כסף שקשה לאתר אותו ולכן לעבריינים קל יותר להשתמש במזומנים כדי להלבין הון.


ממניעה ועד ענישה


החוק מתמקד במישורים שונים: ראשית, תפקידו למנוע הלבנת הון והוא מציב פעולות וחובות שונות שיש למלא על מנת להקשות על מלביני ההון להטמיע כספת במערכת הפיננסית. שנית, הוא מגדיר הלבנת הון כעבירה פלילית שעונשה יכול לנוע בין 5-10 שנות מאסר וקנסות כבדים. החוק אף מאפשר חילוט רכוש במידה וזהו רכוש שהופק בפשע או שימש לביצועו וכן החוק מאפשר שיתוף פעולה בינלאומי והחלפת מידע מודיעיני עם יחידות דומות בעולם כדי להילחם בהלבנת הון ומימון טרור מעבר לגבולות המדינה.
החוק מתייחס לעבירות החמורות כמו למשל, סחר בלתי חוקי בנשק, דמי חסות, סחר בסמים, עבירת הימורים, זנות, הפרת זכויות יוצרים ועוד. החוק הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק ברשת הפשע המאורגן, פעילי טרור וכדומה ובעקבות החוק גם הסקטור הפרטי הבנקאי הופך אקטיבי יותר בכל הנוגע למידע פיננסי והעברות בינלאומיות וגם האזרחים המודעים ערים לדפוסי פעולה של הלבנת הון כמו בשימוש מזומן שאינו על פי חוק המזומן.


למי פונים בענייני הלבנת הון?


במידה והינכם חשודים בעבירת הלבנת הון או חוששים להסתבך מלכתחילה עם הרשויות וחוששים לעבור על החוק, חשוב לגשת להתייעץ עם עו"ד המתמחה בענייני הלבנת הון וייצוג בתיקים מסועפים בתחום בעל הידע הדרוש והכרות מעמיקה עם החוק והרשות. עו"ד זה יידע לכוון אתכם ולהעניק לכם את הכלים הנכונים להתנהלות פיננסית בטוחה בכל מישור כולל בניהול עסקים עם חברות מחו"ל. אל תיקחו סיכון! פנו לעו"ד שיוכל לייצג אתכם מההיבט המשפטי בדרך המקצועית והטובה ביותר במגוון תהליכים מנהליים ופליליים.

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים