עמידה מול קהל והנחיה קבוצתית: כישורים שאפשר ללמוד

דרוג:

לעיתים קרובות, דווקא אנשים שעוסקים במקצועות המצריכים מהם התנהלות מול קבוצות של אנשים - סובלים מדרגה כזו או אחרת של פחד קהל. יש להם את הכישורים המקצועיים הדרושים בתחום שלהם, והם אכן אנשי מקצוע מעולים משכמם ומעלה; אבל ככל שזה נוגע לעמידה מול קהל, פעמים רבות מדי הם סובלים מסוג של בלאק אאוט, פחד ועוד.
 
למרבה המזל, עמידה והרצאה מול קהל הם כישורים שניתן ללמוד ואף לשפר. ניתן לעשות זאת במספר דרכים, שהמשותף לכולן הוא היותן סוג של טיפול קצר מועד. זה יכול להיות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בהיפנוזה, אימון אישי וכל שיטה דומה אחרת. אחת השיטות לטיפול בפחד קהל, במהירות ובאפקטיביות לא פחותות מהשאר, היא באמצעות NLP ודמיון מודרך.
 
קצת על NLP
ראשיתה של שיטת ה-NLP (ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming) היא בארצות הברית בשנות ה-70. מאז התפתחה השיטה וצמחה לכדי מתודה סדורה, הנותנת מענה כמעט בכל תחומי החיים - עבודה וקריירה, זוגיות ומשפחה, פחדים לסוגיהם, בעיות קשב וריכוז ועוד.
 
השיטה נשענת על מספר עקרונות מנחים, שנלמדו בקפידה מצפייה באנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום הטיפולי. יוצרי השיטה איגדו את התכונות המקצועיות והאישיות שהפכו את המטפלים לכל כך אפקטיביים, ויצרו מהן מתודה טיפולית המאפשרת לשחזר את ההצלחה שוב ושוב.
 
לדוגמה, כדי לטפל בפחד קהל באמצעות NLP - נידרש לתהליך בן מספר שלבים (כאן מוצג בצורה כללית בלבד):
 
שלב 1 - הגדרת המטרה בצורה חיובית ולא שלילית. במקום להגיד "אני רוצה להיפטר מפחד קהל", נגיד "אני רוצה להרגיש בטוח/ה בעמידה מול קהל".
 
שלב 2 - נגיעה בעבר ובצורות המחשבה הנוכחיות, שמהוות את המקור לאותו פחד. איך הגענו למצב שבו עמידה מול קהל מפחידה אותנו? מהו התהליך הלא מודע ששולט בנו ואותו צריך לשנות?
 
שלב 3 - הבנת המקור לבעיה והתחלת תהליך לשינוי תפישת המציאות בהתאם (בדרך כלל בסיוע דמיון מודרך, המאפשר למצוא פתרונות חלופיים למצב קיים). לאחר מכן נוודא שהשינוי ימשיך להתקיים גם בעתיד.
 
מעבר לכך, שיטת NLP משלבת אלמנטים טיפוליים נוספים כגון יצירת כימיה בין המטפל למטופל (ראפור), הכרת האישיות של המטופל מהדרך בה הוא מתנסח ורואה את העולם (ראייתי, שמיעתי, תחישתי) וכן הלאה. כל אלו, כאשר הם משולבים יחד, מאפשרים לתת מענה גם לבעיות כגון פחד קהל.
 
היכן מטפלים
במידה שהחלטתם לטפל בבעיה באמצעות NLP, תוכלו לפנות לכל אחד מאלפי המטפלים שהוכשרו לכך בארץ. מומלץ מאוד לוודא מראש שאכן מדובר במטפל שעבר הכשרה מקיפה ב-NLP, ואף לבקש לראות את התעודה והיכן למד. המכללה הגדולה והמוכרת ביותר בארץ להכשרת מטפלי NLP היא מכללת רטר; היחידה בישראל עם ליווי אוניברסיטאי והכרה על ידי ארגון ABNLP הבינלאומי. כמובן שיש גם מכללות נוספות בארץ, לצד מכללות מובילות בחו"ל בהן ניתן ללמוד את התחום.

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים