יועץ בטיחות: חשיבות התפקיד

פרסום ויחסי ציבור :  |   | 10/1/2020
דרוג:

אנשים רבים שמעו לא פעם על המקצוע המסתורי של יועץ בטיחות, אך רובם אינם יודעים לומר בוודאות מה הוא טומן בחובו ומהם תחומי האחריות הכלולים בו. מה שבטוח הוא שתחום הבטיחות תופס מקום מרכזי בחיינו, ולכן גם נוצר הצורך במקצוע זה. על מנת שניתן יהיה לשמור על הבטיחות במקום העבודה, נכתבו מאות ואף אלפי הנחיות, תקנות והוראות, שמטרתן לשמור על הבטיחות בתחומי החיים השונים. דוגמה מובהקת למקום שבו קיים צורך ברור לשמירה על חוקי הבטיחות היא מפעל כימי, פרוייקטים של בנייה וכדומה. במקומות אלה, כאמור, יש צורך בתקנות ברורות וזאת על מנת שניתן יהיה לשמור על בטיחותם ועל חייהם של העובדים. לשם כך, יש צורך במומחה שיוכל לסייע למנהלים במשימה.
 
 
מהו תפקידו של יועץ הבטיחות?

תפקידו המרכזי של יועץ בטיחות הוא להעניק עזרה מקצועית למנהלים של מקום עבודה מסויים או של פרוייקט כלשהו על מנת שיוכלו לעמוד בשלל תקנות הבטיחות הנדרשות מהם בעת עבודתם. מדובר במשימה לא פשוטה בכלל. קיימים יועצי בטיחות המתמחים בתחומים שונים. חלק מהם מתמחים בכל הנוגע לבטיחות אש והם נדרשים למעשה לסייע בהכנה של תוכניות עבור שירותי הכבאות וההצלה, אישורי בנייה למיניהם ומתן רישיונות לעסקים. יועצים אחרים מתמחים דווקא בתכנון של אירועים המוניים או עוסקים בביצוע הדרכות עבור עובדים בנושאים שונים של בטיחות במקומות העבודה.
 
 
מהו ההבדל בין יועץ בטיחות לבין ממונה בטיחות?

מבחינת החוק, לא קיים מקצוע או תפקיד מוגדר של יועץ בטיחות. לעומת זאת, קיים תפקיד מוגדר של "ממונה בטיחות". באופן כללי, ניתן לומר, כי המורכבות של השמירה על הבטיחות עולה באופן ליניארי במקביל לגודל הארגון או הפרוייקט. לפיכך נקבע כי כל ארגון הכולל יותר מחמישים איש מחוייב להשתמש בשירותיו של איש מקצוע המתמחה בסוגיות בטיחות. יש אפשרות למנות ממונה בטיחות שימלא גם את תפקיד היועץ, או שמקבלי ההחלטות יכולים להעסיק את ממונה הבטיחות בנפרד ובנוסף ליועץ הבטיחות. מיותר לציין, אם כן, כי על מנת שאדם יוכל לעבוד בתור ממונה בטיחות, עליו לעבור הכשרה מיוחדת.
 
כיצד בוחרים את יועץ הבטיחות המתאים?

קיימות חברות רבות בשוק המציעות שירותים של יועצי בטיחות. חשוב מאוד לבחור בחברה אמינה שתוכל לספק פתרונות שיהיו מותאמים לצרכים הספציפיים של מקום עבודה או פרוייקט מסוים. קיימות מספר נקודות שכדאי להתייחס אליהן כשעומדים לבחור יועץ בטיחות. הנקודה הראשונה מתייחסת לסל השירותים המוצע על ידי החברה. מומלץ לוודא כי מדובר בסל מקיף שיוכל לתת מענה לכל הצרכים של הארגון. סוגייה חשובה נוספת הדורשת התייחסות היא הניסיון בשטח וקבלה של המלצות מאנשים שעשו כבר שימוש בשירותי הייעוץ. כמו בכל מקרה של קבלת שירות, חשוב להכיר את המשובים של הלקוחות הקודמים. סוגייה שלישית נוגעת לאופי ההתנהלות של יועץ הבטיחות. חשוב לבחור ביועץ שלא יתפשר על דרישות חשובות ובמקביל יגלה גמישות ויצירתיות בכל הנוגע לצרכי הארגון.
 
יועץ הבטיחות מסייע לצמצום עלויות ושיפור מוניטין

ארגון שיודע למנוע אירוע בטיחות מצער או תאונות עבודה למיניהן חוסך לעצמו עשרות אלפי שקלים ואף הרבה יותר. כאשר מוענק ייעוץ אפקטיבי ואיכותי, ניתן גם לחסוך בעלויות השוטפות. מצד שני, חברה שמצטיידת ביועץ בטיחות מקצועי, מצטיירת כחברה יסודית, בטיחותית ומסודרת עבור עובדיה. אם מסתכלים על התמונה הרחבה, בחירה נכונה של יועץ בטיחות מאפשרת לחברה למנף את עצמה מבחינה עסקית,  לשמור על הבטיחות של כלל העובדים ועשויה לסייע בצמצום העלויות השוטפות של החברה.

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים