השירות הצבאי שאי אפשר לשכוח...

חברה וקהילה :  |   | 4/1/2021
דרוג:

לקראת יום ההולדת העגול של סבא, הילדים והנכדים מחפשים רעיון מקורי כיצד לחגוג לו מסיבת יום הולדת מיוחדת - פה ושם נזרקים כל מיני רעיונות של מפגשים שישמחו אותו.

הילדים והנכדים יודעים שהדבר שסבא אוהב במיוחד הוא לספר את כל מה שקורה לו בשנים של השירות הצבאי שלו שהתחיל בשירות סדיר והסתיים אחרי כשלושים שנה. לא אחת הם מופתעים מהזיכרון הנפלא שלו כיוון שבכל פעם שהם באים לבקר אותו, הוא שולף סיפור חדש שהם עוד לא שמעו ומספר אותו בהתלהבות ולפרטי פרטים, כאילו זה קרה אתמול. קו החשיבה שעליו חשבו הנכדים הוא שאם הם נהנים מכך, חשוב שגם אחרים ייהנו מהסיפורים הפיקנטיים הללו שהם חוט שזור בהיסטוריה של מדינת ישראל. סיעור המוחות הוביל לכך שהילדים דיברו על הכנת ספר משפחתי אשר יכלול את כל המידע, חלקו יהיה כתוב ומקצתו יהיה בסרטוני וידאו שבהם הוא יספר את כל מה שקרה בנקודה זו או אחרת. ניכר היה אצל כל המשתתפים בפגישה כי הם מתלהבים ונרגשים מאד מהרעיון המוצלח שהוא המתאים ביותר לסבא.

 

מה קרה לאורכו של השירות הצבאי?

למחרת בני המשפחה לא יכלו להתאפק והלכו לדבר עם סבא ולהציג בפניו את תוכנית הפעולה. הוא מאד אהב את המשימה שקיבל, כדי להנחיל לדורות ההמשך את כל מה שקורה לו בעת השירות הצבאי שהיה כה ארוך ומלא בפעילויות מגוונות. כדי להוציא זאת לפועל, הצוות נעזר בסופר צללים אשר מתאם מפגשים עם סבא ובכל מפגש הם משוחחים על תקופה אחרת ועל תפקיד שביצע. חלק מהמפגשים גם מוסרטים על מנת לתת לכך נופך אותנטי כדי לשמוע את קולו ולראות את שפת הגוף שלו כשהוא משוחח על הדברים הללו שכל כך חשובים עבורו.
 

הכנת ספר משפחתי לסבא

העבודה נמשכת בדרך כלל כמה שבועות ולעיתים אף יותר מכך. עם הזמן סבא נזכר בפרט זה או אחר ומבקש מסופר הצללים להוסיף זאת לפרק הספציפי שבו נכתב על קורס מ"כים, קורס קצינים, קורס טייס, תפקיד פיקודי כזה או אחר ושפע של מבצעים צבאיים שלא הכול תועד לאור סיווגם הביטחוני. סופר הצללים העלה את כל המידע לתוכנה במחשב, בהוצאה לאור ביצעו עריכה והגהה וכאשר הטיוטה הראשונית מוכנה היא מועברת לסבא לקריאה ראשונה. סבא עובר פסקה אחר פסקה, מבצע תיקונים, שינויים, תוספות וגם גורע מידע שאינו רלוונטי. בסופו של התהליך, הוא מאשר להפיק את הספר וכך מתבצע הליך אחרון של התיקונים, עיצוב הכריכה והדפסת עותקים מהספר. היום שבו הגיעו הספרים בעלי ריח הדפוס, היה יום מאד מרגש ולשמחתם של בני המשפחה זה קרה כמה ימים לפני יום ההולדת. ביום החגיגי הייתה מסיבה גדולה ובהתרגשות ענקית סבא חילק ספר לכל בן משפחה והשאיר בבית עותקים נוספים עבור דור ההמשך, כדי שכולם ידעו מה הוא עבר בעת השירות הצבאי .

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים