חשיבותו של מזון עשיר בברזל

דרוג:

אמנם אנשים שאוכלים בשר נהנים מאספקה סדירה של ברזל, אבל גם אנשים שאינם אוכלים בשר יכולים לקבל ברזל מאכילת מזונות שונים. ירקות, פירות וקטניות עשירים בברזל תורמים לגוף. על חשיבות מזון עשיר בברזל - בכתבה לפניכם.
 
ברזל נחשב לאחד המינרלים החשובים ביותר בגוף וממלא תפקיד חיוני ביותר הכולל התפתחות ושמירה על הבריאות הגופנית והשכלית. הברזל מסייע באספקה של חמצן לתאי הגוף באמצעות המוגלובין בדם ובשרירים. הברזל מקנה לדם את הצבע האדום וכן הברזל מהווה מרכזי חשוב בהפקת אנרגיה לגוף. אנשים אשר סובלים מחוסר ברזל בגוף עשויים לסבול ממראה עור חיוור, חולשה, עייפות, סחרחורות, בחילות ונשירת שיער. צריכה של ברזל חיונית ביותר עבור ילדים, תינוקות ומתבגרים הזקוקים לברזל לצורך התפתחות תקינה. נוסף על זאת, הברזל משפר את יכולת הלמידה והריכוז.

מהם המקורות הטובים ביותר לברזל?

על מנת לשמור על פעילות תקינה של המוח והגוף יש חשיבות רבה לצרוך מזונות עשירים בברזל. אם אתם נמנים על אוכלי בשר, הרי בעת צריכה של בשר בקר, הודו וגם איברים פנימיים כמו לב או כבד תמצאו ברזל רב. ברזל במזונות הנ"ל נספג בצורה טובה יותר ולכן כדאי להרבות באכילת מזונות מהסוג הזה. לעומת זאת, אם אינכם צורכים בשר, הרי ניתן לקבל את הברזל ממזונות אחרים כמו למשל ירקות שונים כדוגמת סלק, ארטישוק, עגבנייה וחסה ערבית- גם צמחונים או טבעוניים יכולים לקבל ברזל בצורה טובה.

מי עשוי לסבול מחוסר בברזל?

ישנם אנשים העשויים לסבול מחוסר בברזל, כך למשל בין היתר - 

א. אנשים שאינם צורכים בשר מסיבות אידיאולוגיות: אנשים טבעונים או צמחונים שאינם צורכים בשר מסיבות אידיאולוגיות נדרשים לשים לב האם יש להם מחסור בברזל.
ב. אנשים שעושים דיאטה לא מאוזנת: נוסף על כך, אנשים שעושים דיאטה שאינה מאוזנת עשויים לסבול מחוסר בברזל ויש לשים לב לכך.
כמו כן, גם נשים בהריון וכאלו העוסקים בפעילות גופנית עשויים לסבול ממחסור בברזל.

שימו לב, ניתן לאבחן חוסר בברזל באמצעות בדיקת דם - במקרה של ירידה בריכוז ההמוגלובין ניתן לראות חוסר בברזל וחשוב ביותר להתייעץ עם גורם רפואי להמשך קבלת טיפול מתאים.  אמנם קשה לשלוט על כל המרכיבים המפריעים לספיגה של ברזל, אבל חשוב ביותר להקפיד על תזונה מאוזנת על מנת לא להגיע למצב של מחסור.

על מנת לא להגיע למצב כזה ההמלצה היא לאמץ מספר הרגלים אשר יסייעו לכם:
1. חכו עם הקפה: ההמלצה היא לא לשתות קפה חצי שעה לפני או אחרי הארוחה. קפה מפריע בצורה משמעותית לספיגה של הברזל.
2. אכלו פרי לקינוח: אוכלים גלידה לקינוח? ההמלצה היא לעבור לאכול פרי לאחר הארוחה. אפשרות אחרת היא לאכול כמות קטנה של אגוזים.
3. אכלו קטניות: עוד דרך לשמור על רמת ברזל תקינה היא לאכול קטניות כמו חומוס, עדשים או שעועית.

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים