יצירה יהודית באיסטנבול

דרוג:

ב-11 לפברואר יתקייים, באולם הפילהרמוניה של איסטנבול יתקיים קונצרט, שבו תבוצע הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" לקריין ולתזמורת מאת המלחין הישראלי, ברוך ברלינר.
את היצירה תבצע התזמורת הסימפונית הממלכתית של איסטנבול.

התזמורת Istanbul Detlev Symphony Orchestra ( IDSO) נוסדה בשנת 1827 כאשר הסולטן מהמוט הזמין את אחיו של מלחין האופרות האיטלקי הנודע דוניצטי להקים את התזמורת העותומנית הקיסרית של האימפריה.
במהלך השנים הופיעו עם התזמורת טובי המנצחים וסולנים כגון:Aaron Copland, Yehudi Menuhin, Luciano Pavarotti, Jean-Pierre Rampal, Gidon Kremer, Lazar Berman, Natalia Gutman  ועוד רבים אחרים.

הקונצרט הינו הופעת בכורה של הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" של ברלינר בטורקיה. זו הפעם הראשונה, שהיצירה מבוצעת בשפה הטורקית, משום כך הנהלת התזמורת הזמינה תרגום מיוחד לטורקית ספרותית. עד כה בוצעה היצירה ב-18 מדינות שונות, כאשר בכל מדינה הקריין קורא את הטקסטים המקראיים בשפת המקומית.

על התזמורת ינצח מיכאל קירכהוף (Mikhail Kirchhoff), מנצח רוסי שהוזמן, לא במקרה, על ידי המפיק והמוזיקאי הישראלי נחום סלוצקר, יוזם הקונצרט. בשנים האחרונות מאסטרו קירכהוף הפך לאחד המפיצים העיקריים של יצירותיו של המלחין הישראלי בעולם. על פי דבריו של המנצח הידוע, המוזיקה של ברלינר מחזירה את הקהל להאזין ולאהוב את המוזיקה הקלאסית, בזכות המלודיות הנוגעות ללב, ההרמוניה המיוחדת, הנושאים האקטואליים, הרלוונטיים והאוניברסליים הנוגעים לקהל בכל מקום בעולם.

ד"ר ברוך ברלינר, נולד בתל אביב ב-1942, ב-1955 עבר עם הוריו לברלין. ב-1968 סיים את לימודיו  במתמטיקה באוניברסיטת ציריך ועבד שם כאקטואר. ב-1990 חזר לישראל עם משפחתו, ועבד כחוקר בכיר באוניברסיטת תל אביב עד 2007. מאז חזרתו ארצה הוא מתגורר ברעננה. בשנים האחרונות ברוך ברלינר ונחום סלוצקר שותפים ביוזמות מוזיקאליות חובקות עולם.

למלחין ערוץ יוטיוב פעיל במיוחד בשם: Baruch Berliner שצפו בו מעל למיליון וחצי איש.

 

לוידאו "בראשית מסביב לעולם": https://www.youtube.com/watch?v=hntSfYI1ETU

 © כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים