יהדות פולין אז והיום

דרוג:

כל האתרים של יהדות פולין שאסור לפספס.

אין הרבה מדינות בעולם שמעוררות בנו תחושות מעורבות כמו פולין. למעלה משבעים שנה אחרי סיום המלחמה, אנחנו עדיין חשים את זה, בין אם זה בקרב הדור שחווה את השואה ויכול לספר לנו מה התרחש שם ובין אם זה בקרב הילדים ואפילו הנכדים שלהם. במובן הזה, פולין אינה דומה כמעט לשום מדינה אחרת, בגלל אופי הסיפור ובגלל הזיכרונות הקשים ולא הנעימים. 

במהלך השנים, מסיבות שונות התחושות האלו רק הפכו להיות קשים ומעורבים יותר. כידוע, פולין רואה את עצמה גם כקורבן של המלחמה ולכן הזיכרון שלה אינה דומה לזה שאנחנו חווים בתור קורבנות השואה. מנגד, מאחר ולפולין יש חלק מהותי, חלק מאוד גדול בסיפור המלחמה והשואה, וכן מאחר והרבה מאוד מאותם אתרים שמלמדים את סיפור ההיסטורי של אותה תקופה נמצאים בשטחה, אזי שישראלים רבים, בפרט קבוצות מאורגנות של בני נוער, חיילים ואחרים, נוהגים לצאת לפולין, לבקר באותם אתרים וללמוד על מה שהתרחש שם. 

עוד מלפני המלחמה, כידוע, פולין היתה מלאה באתרים שקשורים כך או אחרת לסיפור היהודי. לפני המלחמה, על פי הערכות,חיו בפולין למעלה משלוש וחצי מיליון יהודים. חלק גדול מהם היו יהודים מאמינים שהיו קשורים כך או אחרת לחסידויות שונות. הם ישבו בערים הגדולות, וורשה, קרקוב, לודז', ועסקו בין היתר בדברים שונים, כולל מסחר, משפט, רפואה, מדע ועוד. על פי הנתונים, רק בסביבות 150 אלף יהודים שרדו את המלחמה. חלקם עלה ארצה ואחרים בחרו להישאר ולהתגורר פולין או לעזוב למקומות אחרים בעולם. 

אתרים יהודיים בפולין 

מאחר ובפולין חיו הרבה מאוד יהודים לפני המלחמה, אז באופן טבעי גם היו במדינה הרבה מאוד אתרים שקשורים כך או אחרת לחייהם כקהילה יהודית וליהדות בכלל. זה בלי קשר לשורה של מחנות השמדה אשר ממוקמים במדינה ומהווים מוקד משיכה עבור יהודים מכל העולם ובכלל קבוצות של תיירים ומבקרים המבקשים ללמוד על השואה ועל מה שהתרחש בה. 

מי שמגיע לוורשה, יכול לבקר בגטו היהודי, שם ניתן למצוא גם את בית הקברות היהודי, בית כנסת ושורה ארוכה של אתרים, כולל אתרי זיכרון, אשר קשורים כך או אחרת לקהילה היהודית בעבר וכן בהווה. צריך לומר, טיסות לוורשה יוצאות מדי שבוע מישראל, ואפשר לבקר בעיר במשך כל ימות השנה, למרות שהתקופה הטובה ביותר לעשות זאת היא במשך תקופת האביב והקיץ, אז מזג האוויר הוא נעים יותר. 

כמו כן, מי שמבקר בקרקוב, העיר השנייה בגודלה בפולין יכול למצוא במקום מגוון רחב של אתרים בעלי משמעות ליהודים וליהדות. כיום חיים בעיר למעלה מ-2000 יהודים וזו נחשבת לאחת הקהילות החשובות באירופה. גם בקרקוב אפשר למצוא רובע יהודי, בו אפשר למצוא בית כנסת, בית קברות עתיק, חנויות ספרים ויודאיקה, וכן מוזיאון מיוחד על תולדות יהדות גליציה. לפני הביקור מומלץ לבדוק מה מזג אוויר בקרקוב. 

חשוב לציין, הקהילות היהודיות, הן בוורשה, קרקוב וכן בלודז', העיר השלישית בגודלה בפולין, מנסות לעשות כל מה שניתן בשביל לשמור על הזיכרון ההיסטורי ועל המורשת של יהודי פולין. זאת בשביל שהפולנים עצמם לא ישכחו, וכן בשביל שמבקרים מהארץ וממקומות אחרים יוכלו ללמוד ולזכור וכן בשביל שיהודי פולין עצמם, בוודאי הצעירים שבהם, יוכלו ללמוד על העבר המפואר של יהדות פולין ועל מה שאירע להם, הן לפני המלחמה, הן במהלכה והן לאחר מכן, כאשר פולין היתה חלק מהגוש הקומוניסטי ונשלטה למעשה על ידי ברית המועצות באמצעות השלטון הקומוניסטי המקומי. © כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים