אזרחות פורטוגלית ליוצאי מרוקו

דרוג:
דגל פורטוגל

רבים מיוצאי מרוקו החיים בישראל הגיעו למרוקו עקב גירוש ספרד ופורטוגל. ממשלת פורטוגל העבירה בשנת 2015 חוק אשר מאפשר לאזרחיה היהודים שגורשו לקבל מחדש אזרחות פורטוגלית.

ישראלים רבים שהינם נצר ליהודי פורטוגל העונים על הקריטריון יכולים להגיש בקשה רשמית ולקבל תעודת זהות פורטוגלית יקרת ערך. פורטוגל שייכת לאיחוד האירופאי, ומשום כך, כל אזרח בה זוכה להטבות רבות. עבור ישראלים מדובר בקבלת אפשרויות רבות החסומות בפניהם בעת הזאת. בין ההטבות ניתן למנות: אפשרות ללמוד בכל מוסד להשכלה גבוהה בחינם, כמובן, לאחר שמתקבלים ללימודים שם. בנוסף, ניתן לגור ולעבוד בכל מדינת באירופה השייכת לאיחוד ללא מגבלות זמן, ניתן לרכוש נדל"ן, לעשות עסקים ולקבל הטבות מס ככל אזרח אירופאי. ניתן להיכנס לארצות הברית ללא צורך בוויזה.

תהליך קבלת האזרחות מורכב מעט בגלל הצורך בהוכחת זיקה למגורים של אבות המשפחה לפורטוגל. הקושי נעוץ בעובדה שעבר זמן רב, ובכך שהמשפחה עברה למרוקו תחילה, ורק לאחר קום המדינה, לישראל. את ההוכחה ניתן להשיג על ידי פנייה לקהילה היהודית הגרה כיום בפורטוגל. כל אחד ממוצא ספרדי שגילו הינו מעל  18 שנים והינו בעל תעודת יושר נקייה יכול להגיש בקשה כזאת. במידה וכיום גרה משפחה שם הרי שההוכחה קלה, יחסית. במידה ולא, יש צורך להציג אילן יוחסין ולהוכיח קשר. על העוסקים בבדיקה מצד הקהילה  היהודית להשתכנע ולאשר את הקשר הרציף הזה. משפחה אשר שמרה על שמה המקורי מאז תוכל להוכיח ביתר קלות את הקשרים לאחור.

השלב הבא הוא הגשת בקשה רשמית. יש צורך במילוי טפסים שונים. יש צורך לתרגמם לשפה הפורטוגזית ולאשר אותם על ידי נוטריון עם אשרור בחותמת אפוסטיל. יש לצרף לבקשה מסמכים שונים ובהם: אישור הקהילה, תעודת יושר, תעודת לידה, צילום דרכון ישראלי של המבקש, תעודת נישואין, תעודת שינוי שם. לאחר שהבקשה אושרה ינפיקו השלטונות הפורטוגליים תעודת לידה, והשלב האחרון והחשוב הוא הוצאת תעודת זהות פורטוגלית. קבלת התעודות יכולה להתבצע בקונסוליה הפורטוגלית בישראל או בפורטוגל עצמה באמצעות שלוחת משרדי עורכי דין ישראליים, כאשר בדרך זאת ההתקדמות תהיה מהירה יותר.

הליך קבלת אזרחות פורטוגלית כרוך בפרוצדורה מורכבת ויש צורך למלאות את הטפסים באופן מדויק. טעויות שונות שנובעות מתרגום לא נכון, מאי איות נכון של השמות, משגיאות כתיב ואחרות עלולות לעכב מאוד את התהליך, ובמקרים מסוימים, אף להביא לדחיית הבקשה. משרד עורכי דין המתמחה בפעילות זאת אינו מבצע טעויות. הוא מכיר לעומק את כל התהליך ויכול קצר לוחות זמנים. הורים יוצאי מרוקו יכולים לצרף ילדיהם לבקשה על סמך  תקנה משנת 2017 המאפשרת זאת, והדבר מקל מאוד על כל הפרוצדורה. עם קבלת אזרחות של האיחוד האירופאי נפתחת לכל אחד קשת שלמה של הזדמנויות, ומשום כך, מומלץ להשקיע בנושא.
 

© כל הזכויות שמורות למערכת פרסום הודעות יחסי ציבור בניית אתרים ע"י בניית אתרים