אלון ברוידא בסיפור על עסקים ומשפחה

דרוג:

וורן באפט, איש העסקים האמריקאי ואחד מעשירי העולם, אמר לא אחת בראיונות שנתן, כי מנהלים מצוינים הם החשובים ביותר להצלחתה של חברה בעתיד, ולכן בבואו לבדוק כדאיות השקעה בחברה מסוימת הוא מחפש:

1.       עסק פשוט.

2.       עבר עקבי של הכנסות.

3.       חובות מעטים.

4.       חברה המנוהלת בידי אנשים הגונים ומוכשרים.

5.       מחיר נוח יחסית לסיכוייה בעתיד.

באפט הגדיר מהם העקרונות שמנחים אותו בבואו לבחון את ההנהלה בחברה שבה הוא אמור להשקיע: האם ההנהלה רציונלית, והאם היא פועלת בגילוי לב ובפתיחות כלפי בעלי המניות בחברה.

ועוד דבר חשוב: כשאני בא לבדוק יציבות של עסק לפני השקעה, אומר באפט, הדבר החשוב ביותר בעיני הוא לברר מהו גודלה של תעלת המגן המקיפה את העסק. אני אוהב כמובן טירה גדולה ותעלת מגן גדולה עם דגי פירניה ותנינים בתוכה. ההגדרה של חברה טובה להשקעה, על פי באפט, היא חברה שתהיה טובה במשך 25 או 30 השנים הבאות.

מה לכל אלה ולעסקים משפחתיים?

אלון ברוידא: - הבה ונגדיר תחילה מהו עסק משפחתי.

עסק משפחתי הוא כל עסק הנמצא בשליטה ישירה או עקיפה של משפחה אחת או כמה משפחות. גודלו של העסק אינו משנה את הגדרתו. חנות הנעליים השכונתית היא עסק משפחתי לכל דבר, כמו גם חברת שטראוס, בנק הפועלים, מלונות דן, ישרוטל, טמפו, יבואני הרכב, ועסקים רבים אחרים. כדאי לציין שכ־90% מהעסקים במשק הם עסקים משפחתיים, בגדלים שונים.

 לאחר יותר משלושים שנה שבהן אני עוסק בתחום העסקים המשפחתיים, שלושים שנה שבהן ליוויתי ויעצתי ליותר מ־1,700 משפחות בישראל ומחוצה לה, המסקנות שלי פשוטות וחד־משמעיות: מי שפוגע בצורה הקשה ביותר בעסקים אלה הוא מייסדיהם, שככל שרבה יותר העוצמה שיצרו, כך יתקשו להיפרד ממנה.

  אנשים מבריקים בעלי חזון ויכולת שבנו אימפריות כלכליות מתנהגים כמו ילדי המלין שהלכו בעקבות החלילן ונעלמו לבלי שוב. הם הולכים אחרי האגו; הם הולכים בעקבות הפחד משינוי; הם הולכים בעקבות הפחד מפגיעה עתידית בכבודם; הם הולכים בלי לשמוע לאיש — ולא מרגישים כיצד העסקים המצוינים שהקימו הולכים בדרך כלל לידיהם של אחרים.

 זה קורה כי בהליכתם אחרי הכוח והעוצמה שוכחים רוב בעלי העסקים את עקרונותיו הפשוטים של באפט. הם שוכחים שהעסק צריך להישאר פשוט; הם שוכחים את המשפט שאומר באפט שוב ושוב: "נח לא התחיל לבנות את התיבה שלו כשירד גשם..." הם חושבים שעוצמתם וכספם יאפשרו להם לדחות את ההחלטות הקשות: לסמן יורש; להכשיר את היורש; להגביל כניסה לעסק למספר מצומצם של בני משפחה; לבחור את המתאימים; לבדוק אם היורש יכול להתמודד עם האתגרים שמציב העסק; להכשיר מנהלים טובים וחזקים שיהיו מסוגלים להוביל את העסק לצד היורש; לבנות מועצת מנהלים חזקה — מקבלי החלטות ולא גננות המלטפות את בני המשפחה; ולדאוג לפרנסתם של מי שאינם מתאימים לניהול העסק, באמצעות דיבידנדים ולא באמצעות שכר המשולם על אבטלה יזומה ויצירת מחלוקות בעסק ובמשפחה.

 הסימן להצלחה אמיתית של בעל עסק הוא היכולת לזוז הצידה בזמן, לסמן יורש חזק וראוי בזמן ולקבוע מערכת כללי משחק ברורה וחד־משמעית שתאפשר ניהול רציונלי של העסק על ידי הטובים והמתאימים ביותר למען רווחת המשפחה כולה.

 האב המייסד חייב לזכור שהמתנה הגדולה ביותר שהוא יכול להעניק לילדיו היא האפשרות ללמוד ממנו ומניסיונו, ולפיכך עליו לשתפם במחשבותיו, להראות להם מדוע וכיצד הוא מקבל החלטות, ולעשות זאת על בסיס יום־יומי ולא על בסיס פגישה מזדמנת במסדרון. כמו אותו איש עסקים מאוד מצליח מתחום הביטוח, שקיבל החלטה שרק אחד משלושת בניו ייכנס לעסק המשפחתי. משקיבל את ההחלטה, החל לשתף את הבן הנבחר כמעט בכל פגישה עסקית שלו. הבן ישב, שמע. לפעמים העיר משהו, אבל בעיקר הקשיב. המשתתפים בישיבה, מעברו השני של השולחן, הבינו מהר מאוד שיש כאן מהלך של חונכות, הכשרת הבן לרשת את מקומו של האב. לימים מונה הבן למנכ"ל החברה, והאב, שפינה את המקום ומונה לנשיא החברה, סיים את תהליך החניכה. הבן מצטיין בתפקידו, היחסים בתוך המשפחה מצוינים וגם שני הבנים האחרים יודעים שהם לא יקופחו בעתיד בכל האמור בהון המשפחתי. האב ואשתו כבר דאגו לכך.

וורן באפט אומר שבחברה שלו "אנחנו לא אומרים לחובטים מצטיינים כיצד לחבוט..." כלומר, הוא טורח להעסיק את החובטים המצטיינים, את אלה שיש להם הכישורים לעשות את העבודה בדרך הטובה ביותר, נותן להם את כלי המשחק ומפנה את הדרך. הוא מביא אותם לכר הדשא כדי לשחק עבורו לאחר שהפכו לחובטים מצטיינים במשך שנים רבות של אימון, שלא בהכרח נעשה במגרש הביתי שלו. להפך, במקרים רבים הכשרה טובה יותר ניתנת דווקא אצל הספקים או המתחרים בארץ או בחו"ל.

להיות חובט טוב פירושו להיות בעל השכלה ראויה והכשרה מתאימה למשחק אשר אתה עומד לשחק. לא ייתכן שבעל עסק ירשה לעצמו שלא לתת לילדיו את ההשכלה הטובה ביותר בלימודים ובניסיון מעשי, אם רצונו שהעסק שלו ישרוד וימשיך להיות מוביל בתחומו, כשהוא מנוהל על ידי משפחת המייסד.

לצערי, רבות המשפחות שבהן האב המייסד מרשה לילדיו להתפנק מבלי להשקיע בלימודים ומבלי שיבנה להם מסלול קידום ראוי בעסק. ילדים אלה יגיעו לעסק כשהם מונעים על ידי צורכיהם האישיים ולא על ידי צורכי העסק — אני צריך רכב, אני צריך בית ואני רוצה אותם כי קרוב משפחה כזה או אחר כבר קיבל... השאלה האם העסק יכול להרשות לעצמו את רמת החיים של בני המשפחה אינה מעניינת את מי שאבא ואמא לא דאגו להציב להם גבולות בזמן.

 זכור: העסק שהקמת הוקם לרווחתך ולרווחת בני משפחתך. העסק הוא כלי להשגת מטרות והוא יתקיים רק אם תנהג ברציונליות. הרציונליות בעסק היא שתאפשר את שימורו כעסק לרווחת המשפחה כולה. הרציונליות בעסק ומניעת ניגוד העניינים בו הן שיאפשרו לשמור את החום והאהבה במשפחה.

בנה תעלות מגן סביב העסק וסביב המשפחה, וזכור כי האמון, הכבוד, הפרגון, ההקשבה והאהבה הם שיגנו על העסק שלך ממחלוקת ויאפשרו את קיומו לעוד שנים רבות. הגאווה, ההתעלמות ורמת החיים הגבוהה שלך ושל בני משפחתך הנסמכים על שולחנך הן האויבות הגדולות ביותר של העסק המצליח. אל תיתן להן לעבור את תעלות המגן סביב העסק. קבע גבולות ברורים ושמור עליהם. כשהגבולות יהיו ברורים, והידע והניסיון שצברת יעברו לדור השני, תרגיש שאתה בדרך הנכונה להארכת תוחלת החיים של העסק שלך, שימשיך להתקיים גם לאחר שאתה כבר לא תהיה כאן.תגיות של המאמר: 

כתבות נוספות בקטגוריה חברה וקהילה

איך לבחור תקליטן לחתונה מתחתנים? כאב ראש אדיר להתנהל מול כל הספקים. ניסינו
"ארגון יתומי צהל - החיים כדרך" יוצא לדרך ערב יום הזכרון תשפ"א משיקים יתומי ויתומות צה"ל את
מחסור במעונות יום לילדים עם צרכים מיוחדים בישראל יש כמעט 60 מעונות יום לילדים בעלי צרכים מיו
הצהרה לציון יום האישה הבינ"ל 2021 מאת ג'וליה סיימון להלן הצהרה מיוחדת של ג'וליה סיימון, היועצת המשפטית
המדריך לגיטריסט המתחיל – כיצד ללמוד גיטרה? מעוניינים להתחיל ללמוד גיטרה? הגיע הזמן! אבל רגע,
פיתוח עסקי בחברה - כך תעשו זאת נכון כל חברה מוקמת כדי ליצור הכנסות נכבדות עם התנהלות נ
השירות הצבאי שאי אפשר לשכוח... לקראת יום ההולדת העגול של סבא, הילדים והנכדים מחפש
היתרונות שבחגיגת אירועים בפאב מחפשים לערוך אירוע עסקי באולם? חדל חיפושים. את האי
איך ליצור תקשורת וחיבור עם אנשים ללא מאמץ? יש אנשים שמתחברים אל אנשים בקלות ויש כאלה שלא - הע
איך לבחור צעצוע לילד? קונים צעצוע לילד? הכנו עבורכם מספר טיפים שיש לקחת
פרופ' מריאן פרקש וסיגל וקס בכנס מקוון של מרכז יה"ל פרופ' מריאן פרקש מאוניברסיטת בוסטון, וסיגל וקס, מח
Humanity 2.0 משיקה פלטפורמת שלומות גלובלית ליישום חידושים מדעיים במגזר האמונה הפלטפורמה תרתום את המומנטום של אחד מהענפים שצומחים
חברת CTV יצאה בשיתוף פעולה עם עמותת ל.א. לאלימות לקראת יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים,
הפקת אירועים עסקיים - למה זה כ"כ חשוב? אירוע עסקי מהווה את המעמד האולטימטיבי למתג את החבר
הפקת אירוע יח"צ - זה טוב לכיס שלכם כל היתרונות שבהפקת אירוע יחצ. למה זה כדאי, איפה טמ
פרוקטר & גמבל, נשיונל ג'יאוגרפיק וגלובל סיטיזן משיקות סדרה פורצת דרך הסדרה התיעודית עם 6 פרקים מפנה את תשומת הלב לבעיות
כך תבחרו טיולון מושלם לטיסה בחו"ל למה חשוב טיולון כשיוצאים לטיול? מה היתרונות של טיו
P&G משיקה סרט חדש על המסע הפנימי שלה לכלילה של להט"ב+ P&G בשותפות עם Great Big Story, שחררה להפצה את Out
מטלייף משתפת פעולה עם ספיישל אולימפיקס ו-Habitat for Humanity מטלייף הודיעה שחידשה את שיתוף הפעולה שלה עם ספיישל
למה כדאי לכם לערוך כנסים באביב? לתזמון השפעה על ההצלחה של הכנס, כשחשוב לקיים את הכ
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)