זום אין, זום אאוט במכחול

דרוג:

תערוכת היחיד החדשה של בוריס לייפר תציג שתי סדרות של הצייר ההיפר-ריאליסטי יוצא ברה"מ, שנוצרו בשנתיים האחרונות: סדרת פורטרטים או דמותה השלמה של אישתו נינה, וסדרת טבע דומם של מיני מזונות, פירות, ירקות ופרחים.

פתיחת התערוכה: מוצ"ש 6.11.2021 בשעה 20:00

במעמד מר חיים ברוידא, ראש העיר רעננה וגב' ענבר הוכברג, סגנית ראש העיר

נעילת התערוכה: 4.12.2021

הגלריה העירונית בבית יד לבנים, אחוזה 147, רעננה

שעות הביקור: ימים א'-ה' 9:00 - 19:00; ימי ו' 9:00 - 12:00

העולם ההיפר-ריאלי מכחיש את הניגוד בין האמיתי לשקרי, כך גם הציורים של בוריס לייפר שיוצגו בתערוכה "'זום אין', 'זום אאוט' במכחול" שתיפתח ברעננה במהלך חודש נובמבר, מטשטשים את הגבול שבין המציאות הממשית למציאות הווירטואלית. כפועל יוצא תנועת מכחולו על פורמט ציוריו מדמה תנועת עדשת זום של מצלמה, המתקרבת אל הדמות או אל האובייקט (מושאי הציור),  או מתרחקת ממנו, במשמע: "זום אין", "זום אאוט" – מן המאקרו אל המיקרו ולהיפך, ובאותה נשימה גם מן השלם אל הפרגמנט ובחזרה.

במהלך השנים 2020-2019 שקד בוריס לייפר על שתי סדרות חדשות של ציוריו: בסדרה האחת התמקד בתיאור טבע דומם של פירות, ירקות, מיני מזונות ופרחים ובשנייה בתיאור רעייתו נינה - פניה, דמותה השלמה או פרטים ממנה.

לדברי האוצרת אורנה פיכמן: "יכולת הראייה של לייפר את נינה, מושא ציוריו, מאששת סוג של ראייה חודרת חוצה גבולות וזמן. לייפר מערבל את עולמו הרגשי והחווייתי כשהוא מצייר אותה. פניה כאילו זרמו עמו ונשאו אליו את מבטם. כך יצר האמן לנינה מעין יומן חיים ויזואלי המספר על השתנותה. מסע בזמן כשכל זמן מונצח וכל הזמן. לייפר דאג שלא ליפות בציוריו את המודליסטית שלו. הוא מבצע בציוריו סוג של חקירה רוחנית-פסיכולוגית שלה, ובדרך זו הוא הופך עצמו לאמן חוקר חיים."

על סדרת הציורים בה צייר את אשתו נינה: "לייפר בוחר לצייר את נינה, המודל האישי הקרוב אליו ביותר. תיאוריה מתאפיינים בהשפעה חזקה מאמנות הציור הבארוקי בה הושם דגש על רגשנות, דינמיות, מורכבות, מיזוג ניגודים ותנועה. הוא מתבונן בה מקרוב ומצייר כל קמט או קפל עור שבגופה תוך התחקות מדוייקת אחר הפרטים הקטנים ביותר. בנוסף יוצר לייפר דרמתיות בתיאורים על ידי משחקי אור וצל (קיארוסקורו). משחקי אור וצל מאזכרים את ציוריו של מיכאלאנג'לו מריזי דה קאראווג'ו (1557-1610), שהיה חלוץ סגנון הציור הבארוקי באיטליה. בדומה לקאראווג'ו גם לייפר פונה אל החושים, אל הרגשות, אל הדמיון, תוך שאיפה להגיע להישגים מעוררי השתאות, שיקסימו וישבו את לב הצופים ביצירותיו."

על סדרת הדוממים: "בסדרת הציורים השנייה שלו בתערוכה מתוארים פירות, ירקות, סוגי מזונות אותם סידר האמן על משטחים כאלה או אחרים וכן תיאורי פרחים – בכל אלה עושה לייפר שימוש ניכר בסגנון זה. הסגנון הפוטוריאליסטי מתבטא בריאליזם צילומי כלומר: ציור שנראה כמו תצלום וברוב המקרים גם צוייר על פי תצלום. בהיות לייפר צייר רב כישרונות, מיומן וחד-עין הוא יוצר ציור מדוייק יותר מתצלום. ציור שהוא בעל חיות רבה יותר, שאיננו נתון למגבלות של עומק, שדה או פוקוס. הדבר דורש ממנו כאמן החלטה מודעת לנטוש את הנאמנות לתצלום ולהכניס פרטי צבע ותאורה, שעדשת המצלמה מבליעה מסיבות אופטיות. לסוג מהלך זה מיועד המונח היפר-ריאליזם (ריאליזם-יתר), המגדיר את יכולתו ורצונו של הצייר הצילומי לדייק עד גבול האפשר.

פירות, ירקות, סוגי מזונות ופרחים הם נושאים חביבים ומועדפים אצל ציירים היפר-ריאליסטים וכך גם אצל לייפר, משום האתגר שמציבים המרקמים המיוחדים כמו גם תרכובות הצבעים העשירות שלהם. עמידה באתגר זה הניבה אצל לייפר סדרת ציור כמעט "אכיל" ומגרה את כל החושים, כשתיאורי הפרחים במיוחד כמו היו מזמינים אותנו, הצופים בהם, להתקרב אל הפורמט, למשש ולחוש את עלי כותרתם העדינים ולשאוף מניחוחם.

בוריס לייפר נולד באוקראינה בשנת 1946, משנת 1969 עד 1975 למד באקדמיה לאמנויות בסט. פטרסבורג, בעלת הזיקה לציור האירופאי-המסורתי-ריאליסטי. כמו כן, עבד כצייר תפאורות בתיאטרון הרוסי. הלימוד באקדמיה לאמנות יחד עם העיצוב לתיאטרון מסבירים את נטייתו כאמן ליצור בעבודותיו קומפוזיציות "מבוימות".

 
כתבות נוספות בקטגוריה בידור, תרבות ופנאי

איך למצוא צלם אירועים במחיר זול רוצים למצוא צלם לאירועים במחיר זול ובאיכות מעולה.
אטרקציות לאירועים יש לא מעט אטרקציות לאירועים, בואו לגלות איך לבחור
מיטב התוצרת העולמית של האמנות הנאיבית "נאיביות בימי קורונה" תערוכה שתיפתח בגלריה ג'ינא ל
 דימיון ומציאות של העולים ממרוקו ספר הפרוזה הראשון של המשוררת והציירת פרלה אהרוני.
הומור ודימיון עם ראייה מדויקת של מציאות חונקת. ספרה החדש של ברכה רוזנפלד עוסק בהיעדרו של הבית, כמ
ספר אוטוביוגרפי חושפני ונועז של מו"לית בכירה ספר אוטוביוגרפי חושפני ונועז של מו"לית בכירה נותן
מחקר חדש: סופרי דור תש"ח מרדו בשלונסקי באחרית ימיו חוקרת הספרות פרופ' חגית הלפרין דנה במערכות היחסים
ניר קפטן פותח את עונת החורף עם בלדה מרגשת "מה איתך ילד שלי כל-כך ציפיתי לבואך..." כך נפתחת
Zynga פותחת הרשמה מראש לפארמוויל 3 לקראת השקתו ב-4 בנובמבר 2021 זינגה Zynga Inc. (נאסד"ק: ( ZNGA, מובילה גלובלית ב
teamLab Planets  בטוקיו פותח חוויית אוכל, חלל אמנות וחנות פרחים ב-8 באוקטובר teamLab Planets TOKYO בטויוסו, טוקיו מברכת את "ראמ
משחק הנייד הקסום Match-3 של זינגה Harry Potter: Puzzles & Spells חוגג את יום השנה זינגה Zynga Inc. (נאסד"ק: ( ZNGA, מובילה גלובלית ב
אילומיניישן ונינטנדו מכריזים על תאריך יציאה ועל המדובבים לסרט האנימציה של האחים סופר מריו Illumination אילומיניישן (HQ: סנטה מוניקה, קליפורנ
ספרה של דינה דלבר הודעה לתקשורת לחתן שלי קראו קספר והוא התגייס לגדוד
"מִפְרָשִׂים כְּמוֹ חֲתוּלֵי רְחוֹב" "מִפְרָשִׂים כְּמוֹ חֲתוּלֵי רְחוֹב" ספר ביכורי
צדק לבעלי מוגבלויות גם בתחום הספרות והיצירה!‎ "מוסיפים על האור" אנתולוגיה חדשה של יוצרים בעלי מו
אור חדש על פשעי השלטון הפאשיסטי ברומניה! ‎ מי המדינה שביצעה הכי הרבה זוועות נגד יהודים במלחמת
הספר "לָגַעַת בַּשָּׁמַיִם" מאת טליה בירקאן "לגעת בשמים" הוא דיאלוג בין הסופרת, מאמנת וכדורסלנ
"Xposure" מתחילים לקבל מועמדים לפרס "צלמי עיתונות עצמאיים" פסטיבל הצילום הבינלאומי Xposure, המאורגן מדי שנה ע
הרפתקת Match-3 של זינגה Harry Potter: Puzzles & Spells מזמין שחקנים להצטרף לסדרת אירועים חדשה במשחק, אתגר המועדון זינגה Zynga Inc. (נאסד"ק: ( ZNGA, מובילה גלובלית ב
הגולה האיראנית בישראל חושפת את סיפורה העצוב הספר "שלום לך, איראן" יוצא לאור וחושף מבפנים את חי
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)