יחסי ציבור בעולם המלונאות

דרוג:

יחסי ציבור הינו זרוע שיווקית חשובה בתקופתנו. ישנם מספר היבטים עיקריים אשר יש להתייחס אליהם בתהליך גיבוש אסטרטגיה לבית מלון או לרשת מלונות. לכל מלון נבנית אסטרטגיה המותאמת לצרכיו. במידה וזה מלון בודד תבנה לו אסטרטגיה המותאמת לקהלי המטרה שלו, כאשר מדובר ביחסי ציבור לרשת, תבנה אסטרטגיה אחידה לכל הרשת, אשר תמתג אותה, כאשר תכנית יחסי ציבור נפרדת תבנה לכל אחד מבתי המלון של הרשת. אפיון שוק: ניתן בקלות לחשוב שענף המלונאות מכוון לכולם. לעסקים, למשפחות, לזוגות ועוד. אך אם נגדיר את "כולם" כקהל מטרה באותה נשימה ייכשל קמפיין יחסי הציבור ללא קשר לרמת היצירתיות שבו. כאשר מגדירים קהל מטרה לקבוצות ומגזרים שונים יש ללמוד על אותו קהל את הרגליו ואת המאפיין אותו כצרכן.. העדפות, נדרש ורצוי, מה הוא אוהב, מה הוא יקנה, איזה סוגי פעילויות הוא מעדיף, אילו סוגי ספורט,האם נדרשת פעילות משפחות, לילדים, כנסים, ועוד. ניקח כדוגמא קהל יעד של גברים: האוכל שלהם יהיה אחר (בשר?), הבידור שלהם גם כן שונה ( רקדניות?), הרכישות שלהם (גאדג'טים, סיגרים?), נושאי הכנסים שלהם (יין? בורסה?) וכן הלאה. 

כאשר מבינים היטב מה נדרש ורצוי בקרב קהל המטרה אז ניתן להתכונן לספק. המדיה היא חלק מקהל המטרה של המלון. צריך לדעת לבנות אירועי תקשורת בהתאם לקהלי היעד כפי שפורט לעיל, ההיבט התקשורתי מספק חומרים לתקשורת על בסיס שוטף, דיווחים על חידושים, מוצרים חדשים, שירות חדש, קשרי קהילה. ההיבט התדמיתי מכוון ליצירת התדמית של המלון כפי שהוא מעוניין להיתפס אצל הצרכנים, כאן תבוא לידי ביטוי היצירתיות של יחסי הציבור. האוכל: אוכל כידוע הוא חלק בלתי נפרד משהייה מוצלחת (או לא) בבית מלון. כל החופשה בעצם סובבת סביב הארוחות כאשר השיקול העיקרי בדרך כלל הוא האם תהיה זו חופשה על בסיס פנסיון מלא או חצי פנסיון. כאשר מגבשים תפריט יש לייחס חשיבות לאופי המלון, אופי האורחים (משפחות עם ילדים?, עשירי גורמה?) ועל בסיס היכרות זו לתכנן את התפריט. כשם שמנת דגל מבדלת ומייחדת מסעדה כך גם בבית מלון ניתן ליצור מנת דגל אשר תהווה שם נרדף למלון ולאיכות הטעמים שבו. סביב נושא האוכל והשף ניתן לקיים כנסים, הפקות תוכניות, השקות של מוצר ועוד הרבה אירועים אשר יספקו עניין בבית המלון וההתרחשויות שבו. 

השירות: בבתי מלון ישנה מערכת ענפה של כוח אדם ועל כולם להיות מומחים בשירות. מלון הוא חופשה, כיף, והרגשה של מלך. שירות אדיב ומסביר פנים, הוא זה אשר יגרום ללקוח להיות לקוח חוזר ולהמליץ לכל משפחתו וחבריו לנפוש גם הם באותו מלון. עובדי המלון הם השגרירים של בתי המלון בחוץ ועליהם לקבל יחס טוב מהבעלים על מנת ליצור אצלם את "גאוות היחידה" אשר תגרום להם גם להשקיע יותר וגם להמליץ. 

תכנים תרבותיים: את צוותי הבידור הסטנדרטים אשר קיימים בבית מלון כולם מכירים. יחסי הציבור לבית מלון צריכים לתכנן בקפידה את הרעיונות עבור תחום הבידור בבית המלון. השנים האחרונות מעידות כי אכן התפתחנו ופיתחנו טעמים איכותיים. תחום הבידור הוא תחום שרצוי לקחת צעד אחד קדימה ולתת את הכבוד גם לאורחים וגם לבית המלון אשר מעוניין למצב את עצמו כ"משהו אחר". לדוגמא: הפקות מקור, הופעות חיות, תערוכות אמנות ואפילו במה לאמנים צעירים אשר נראים מבטיחים. אירועים נושאיים הם הזדמנות מצוינת לקבץ קהל מטרה מסוים . זו דרך מצוינת ל"דוג" את אותו קהל ולגרום לו להתוודע אל המלון בצורה חיובית. לדוגמא: פסטיבל ריקודי בטן, תחרות שחמט בינלאומית, וכן הלאה כיד הדמיון וקהלי היעד של המלון. 

קונספט: מלונות מסוימים מבינים את חשיבות הבידול והופכים להיות מלונות נושא, דבר המאפשר להם ליצור תכנים ואירועים סביב אותו נושא וגם כך לרכז סביבם את קהל המטרה האידיאלי (לדוגמא :ויטאליס מלון ספא ייחודי). מלונות בוטיק פרחו בשנים האחרונות והאירוח מתבצע על הפן האישי יותר ומעניק חוויה של מועדון אקסקלוסיבי. מלונות בוטיק הם מלונות מעוצבים, מוקפדים ויוקרתיים שמכילים מספר מצומצם של חדרים, כך שכל חדר שונה מהשני ובכל חדר יש בד"כ יצירת אמנות או פריט ריהוט ייחודי המאפיין את הנושא של מלון בוטיק. 

עיצוב: מלונות משקיעים המון ובאים לידי בידול גם על ידי העיצוב והבנייה האדריכלית. חללים בבתי מלון יכולים להיות עוצרי נשימה או לחילופין מאכזבים כאשר רמת הציפיות גבוהה. שימוש יחצני בשם האדריכל או הקונספט העיצובי מאפשר חדירה גם למדיה נוספת (עיצוב ואדריכלות) וגם לקהל מטרה נוסף שהם המעצבים והאדריכלים. מלון הוא כמו עיר בזעיר אנפין, יש הרבה מאד נושאים הבאים לידי ביטוי במלון אשר כולם יחד מהווים מוצר אחד. השלב הראשון בבניית האסטרטגיה תהיה הגדרת קהלי המטרה, ואפיונם. אחר כך לבנות את כל שאר התחומים בהתאם. מלון אשר משדר מסר של יוקרה חייב לעמוד בסטנדרטים אלו בכל התחומים אותם הוא מייצג: אוכל, עיצוב, הווי ובידור, שירות, ועוד. כאשר חברת יחסי ציבור מתחילה לבנות אסטרטגיה לבית מלון עליה לבנות עבור כל תחום "מיני תוכנית" אשר תתייחס בנפרד הן לבניית המסר, הן לקהל המטרה של אותו תחום והן למדיה הרלוונטית עבורו. המסקנה המתבקשת מן האמור לעיל, היא שגיבוש האסטרטגיה התדמיתית של המלון היא שלב ראשוני בתכנון, כבר בשלב התכניות נכנסת החשיבה על קהלי המטרה ויחסי הציבור. כי מלון טוב, עם שם טוב, הוא הצלחה של יחסי הציבור. 

מאת: יעל לוטן, מנכ"לית חברת יחסי ציבור 'לוטן תדמיות.'

כתבות נוספות בקטגוריה תיירות ונופש

טיולים לאירופה כל הטיפים הכי שווים לפני הטיול הגדול לאירופה
'Falcon’s Beyond Global' משיקה מיזם פיתוח משולב במלואו עם פארקים, אתרי נופש, מדיה וסחורה מבוססת קניין רוחני עם הצלחה מוכחת בפארקי שעשועים ברחבי אירופה, צוות י
Aman Residences ו-Janu Tokyo מדגישים את פרויקט טורנומון-אזבודאי Aman Residences, Tokyo ומותג המלונות החדש Janu Tok
איך אפשר לקבל דרכון פורטוגלי בלי לקבל גם כאב ראש עכשיו יותר מתמיד, אפשר לעבור לגור באירופה ולעבוד ב
סקר אוהדי הכדורגל של Booking לקראת יורו 2020 Booking ערכה מחקר בקרב יותר מ-8,000 אוהדי כדורגל ב
תחרות המארחים הטובים ביותר של Booking.com ענקית התיירות Booking.com, המובילה העולמית בחיבור
מדי שנייה מתבצעות שבע פעולות צ'ק אין לבית בכנס הבינלאומי של האגודה לניהול יחידות אירוח ונופש
בוקינג פרסמה את דו"ח התיירות בת-הקיימא לשנת 2019 החברה חושפת את הממצאים העיקריים של דו"ח התיירות בת
חברת Booking.com ממשיכה לקדם גיוון תעסוקתי בראש סדר העדיפויות של שיתוף הפעולה בין Booking.com
פעילות "בייג'ינג המקסימה" בתל אביב - לקידום התיירות לבייג'ינג ב-28 באוקטובר יום הקידום של "בייג'ינג המקסימה" נפת
Booking.com מציעה אירוח באחוזת משפחת אדמס הגרסה המצוירת לסרט של משפחת אדמס שעלה לאקרנים בשבו
נפתחה ההרשמה לפרסי ה-Technology Playmaker לשנת 2020 Booking.com השיקה לאחרונה את ההרשמה לפרסי ה-Techno
8 יעדים עולמיים שכל חובב קפה חייב להכיר עם יותר מ-21 מיליון המלצות של לקוחות, Booking.com
טיולי קונספט למשפחות בישראל טרנד חדש בתחום טיולי הטבע בישראל העלה ביקוש דווקא
חופשה עם חייזרים בוקינג בחנה יותר מ-28 מיליון יחידות אירוח בלמעלה מ
הכינו את הסלפי: הבריכות הכי יפות בעולם ענקית התיירות בוקינג התעמקה בהיצע של מעל 28 מיליון
מהן תצפיות הכוכבים הטובות בעולם? ענקית התיירות Booking.com יצרה רשימה של תצפיות הכו
לישון בתוך אבוקדו: בית האבוקדו הראשון בעולם לכבוד יום האבוקדו הבינלאומי שהתקיים בשבוע שעבר ב-3
 Booking.com: אלו העדפות החופשה של משפחות ישראליות מחקר חדש שביצעה חברת מדגם עבור Booking.com מספק תו
המלצות המאחר מסייעות לחמוק ממלכודות תיירים ישנו מגוון רחבה של מקומות אירוח בעולם, כאשר אלו הפ
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)