על חשיבות המגע בחיינו

דרוג:

ליאת ישי, מורה ליוגה וטנטרה טיבטית (מדע ההתמרה) כותבת על אחד החושים החשובים ביותר שלנו – חוש המישוש ועל חשיבות המגע.

לאורך כל ההיסטוריה האנושית היה המגע חלק דומיננטי ובלתי נפרד מהחיים. כלי תומך התפתחות תקינה, בריאות מאוזנת, וקשר הרמוני מעורר ביטחון ואושר. חוש המגע הוא החוש הראשון והעיקרי המתפתח אצל עובר ברחם. שפע מחקרים מראים היום כי כבר בשבוע ה 8 ניתן לצפות בתגובה של עובר למגע. עוד מוסיפה ליאת ישי כי מצב בו אמהות ותינוקות שוהים ביחד – במגע של עור בעור (כשהתינוק לא עטוף בבד / שמיכה) מיד אחרי הלידה, מאפשר חום גוף וקצב לב יציב ותקין לתינוק רגוע ושמח יותר.

"אנו כאנשים בוגרים הנחנו את חוש המישוש ואת המגע המרפא הרחק מאחור. בעולם המתקדם בו אנו חיים, הפכו המסכים והכפתורים למתווכים עיקריים בתקשורת בינינו, וחשיבותו של המגע הפשוט נדחק למעמד שולי וכמעט ונשכח כמרכיב דומיננטי בבריאות הגוף, בחוסן הנפשי, ובאיזון הרגשי"- מוסיפה ליאת ישי.
 

מהו אם כן מגע?

ניתן לומר בקצרה שהמגע הוא דרך נוספת לתקשורת, המגע מפעיל את החושים הפיסיים הבסיסיים ביותר – חוש המישוש, בו טמונה היכולת לקליטת המציאות בעיניים הישרדותיות מלאות ספק ופחד, או לחלופין בעיניים בוטחות ופתוחות לקליטה ולגילוי מהסובב והקיים.

המגע והתחושה הינם אמצעים לקליטה המופשטת על פני כל הגוף, אמצעים ליצירת קשר מיידי, ספונטאני ואינטואיטיבי עם הסביבה, ולקבלת פידבק מהעולם הסובב. יכולתנו להיפתח ולקבל מגע אוהב ומסור בקשב ובחמלה מאדם אחר, פותח עבורנו צוהר מחבר ואפשרות לקבלת ריפוי מהיקום החיצוני, וממערכת החיסון שלנו עצמינו.

האנרגיה הנמצאת סביבנו ובתוכנו כל העת, נשכחת לעיתים, מתוך שאנו חיים את ההרגל והשגרה. אנו פועלים ומכוונים עם חושינו החוצה, רצים את מרוץ החיים האינטנסיבי, ומערכות ההגנה ההישרדותיות אשר סיגלנו לעצמנו, הכוללת דפוסי חשיבה, ומנגנוני התנהגות והגנה, הם רק חלק מדלתות המבצר הסוגרות עלינו, ומהחומה הגבוהה אשר בנינו סביבנו.

השיר "כל דקה נשיקה כל רגע חיבוק" של חווה אלברשטיין, קורא לנו לחדש את תשומת הלב ולבסס את המודעות לחשיבות הגדולה של המגע בחיי היומיום כחלק מהתקשורת הבינאישית, הפשוטה הורים, ילדים , סבים וסבתות, בני זוג, חברות אמת וחיות הבית. ליאת ישי קוראת להיזכר בתחושה העולה בנו, ברגע בו מונחת יד בתשומת לב על כתפנו, ומזכירה לתאי הגוף את 'זיכרון השכחה' של אמון וביטחון.

טיפולי מגע מתחומים שונים הינם דרך נוספת בה המגע בא לידי ביטוי, לא רק כשומר חיוניות ומאפשר תקשורת אלא ככלי מרפא גרידא. כידוע לכולנו, מצבי מתח גורמים להחלשות של מערכת החיסון. לטיפולי המגע יש את היכולת לעודד תהליכי ריפוי, לעזור לאדם להירגע, להרפות ולחזק את יכולתו להתמודד עם מצבים נפשיים ורפואיים שונים. להלן מספר סוגי טיפולים מומלצים:

רפלקסולוגיה – טיפול בכל הגוף דרך כפות הרגליים. רפלקסולוגיה הינה שיטה לגירוי כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ולהמרצתם. מקור המילה REFLECTION = השתקפות. כפות הרגליים הן למעשה הגוף כולו בעיר אנפין. שינויים אופיניים באיברי הגוף השונים כגון גודש, חסימה ותץ פעילות , יבואו לידי ביטוח במקום שבו הם מיוצגים בכף הרגל. הרפלקסולוגיה ממריצה את מחזור הדם – לזרימת הדם חשיבות בנשיאת חמצן ומזון לתאים המרכיבים את הרקמות בגוף וסילוק הפרשות ורעלים שונים. על ידי הפחתת המתח והלחץ תוך כדי עבודת הרפלקסולוגיה – מתאפשרת זרימת הדם בכלי הדם בקלות ובטבעיות. הטיפול נעים ומרגיע. הרפלקסולוגיה מכניסה להרפיה ובכך מביאה לתפקודה האופטימלי של כל המערכת החיסונית בגוף.

טווינה - הטווינה היא אחד מענפי הטיפול ברפואה הסינית והיא למעשה שילוב של טכניקות טיפול ידניות המשמשות לשמירה ולטיפול בבריאות הגוף והנפש כאחד. הטיפול נעשה באמצעות מגע, ונועד בראש ובראשונה לשמור על גוף בריא ולמנוע מחלות. במידה ויש כאב וחולי, הטיפול מתמקד ספציפית בבעיה ובגורמים לה, "פורם" את שורש הבעיה, ויכול להביא לתוצאות טובות.

שיאצו - השיטה מתבססת גם היא על עקרונות הרפואה הסינית. ההנחה המרכזית, היא כי בגוף האדם קיימים ערוצי אנרגיה בלתי נראים המכונים מרדיאנים מרשתים את גוף האדם כמפת נחלים זורמת. הערוצים משפיעים ומושפעים מהאיברים הפנימיים ועל פי השיטה, כל מחלה היא מצב הנובע מחוסר איזון כלשהו (עודף או חוסר) היוצרים "חסימה אנרגטית" בערוץ האנרגיה או באיבר, ועלולים לגרום לכאב, לחץ או רפיון. הטיפול נעשה ע"י לחיצות מובנות לאורך "מפת הערוצים".

>> מוזמנים להכיר גם את עולם הטנטרה - לחצו כאן.

ליאת ישי מזמינה להתנסות בטיפולי המגע השונים המחברים בין הגוף והנפש, המחדשים את מאגר האנרגיה, ופותחים את התקשורת הבלתי אמצעית בין אדם לזולתו ובין אדם לטבע הסובב. החיוך מופיע כתופעת לוואי לאושר הפנימי ותאורת הפנים מתגברת כמראה של חיוניות ביטחון ובריאות.

* המאמר מוגש באדיבות ליאת ישי – אמנית יומיומיסטית
תגיות של המאמר: 

כתבות נוספות בקטגוריה טיפוח, בריאות וספורט

FDA נותן למערכת שתלי הסטנטים בקשת אבי העורקים NEXUSTM סיווג "פורץ דרך" Endospan, הינה חלוצה בפיתוח מערכות מוכנות לתיקון א
סרמו מדווחת על היעילות של הידרוקסיכלורוקווין המחקר המובהק סטטיסטית הגדול ביותר על ידי 6,200 רופ
עדכון של NanoViricides, Inc. על פיתוח תרופה לנגיף הקורונה NanoViricides, Inc מובילה בפיתוח של טיפולים מאוד י
CGTN: הנתונים האחרונים מראים שיותר מ-36,000 חולים החלימו בווהאן בווהאן שבמרכז סין, המוקד של התפרצות נגיף הקורונה,
ASGE מפרסם המלצות ליחידות אנדוסקופיה בתקופת הקוביד-19 המאמר, שכותרתו "התפרצות נגיף הקורונה (קוביד-19): מ
הוכרז על קוד CPT חדש לדיווח של בדיקות נגיף הקורונה החדש ההסתדרות הרפואית האמריקנית הודיעה שהמערכת של ה-CPT
טקדה משלימה את המכירה של נכסי תרופות ללא מרשם ונכסים לא ליבתיים לאסינו Takeda Pharmaceutical הודיעה על השלמת המכירה שנמסר
תרו מפרסמת קריאה להחזרה מרצון כלל ארצית של Phenytoin Oral Suspension USP, 125 mg/5 mL בגלל אפשרות של מינון חסר או מינון יתר Taro Pharmaceuticals U.S.A., Inc. מפרסמת קריאה להח
Mary Kay מכריזה על מוניק קולמן כזוכה הראשונה אי פעם בכבוד של ורוד משנה חיים Mary Kay Inc., מובילה ותיקה בהעצמה נשית, גאה להודי
מהי רפואת שיניים אסטטית? אילו טיפולים נכללים ברפואת השינים האסטטית. מה המחי
MARY KAY משתתפת בכנס פאלם ספרינג לדרמטולוגיה דורית 2020 Mary Kay Inc ממשיכה בתמיכה בת עשרות שנים שלה בקהיל
AIM מגישה 3 בקשות לפטנטים זמניים לשימוש נגד וירוס הקורונה AIM ImmunoTech הודיעה על הגשת שלוש בקשות לפטנטים ז
APM מודיעה על התקדמות משמעותית בתרופה הפוטנציאלית שעברה שינוי יעוד Aptorum Group מודיעה על נתונים והתפתחות חיוביים בק
Aptorum Group מודיעה על עוד נתונים חיוביים מ-ALS-4 החברה מודיעה על עוד נתונים חיוביים מ-ALS-4, התרופה
Jabil משיקה את ג'ביל בריאות ג'ביל משלבת את נייפרו עם עסקי האורתופדיה, עמוד השד
Mary Kay Inc מציינת ימי הולדת שהם ציוני דרך ברחבי העולם תנשפו ותכבו את הנרות הוורודים ותביעו משאלה, כי בשנ
תרו מפרסמת קריאה להחזרה מרצון של טבליות USP Taro Pharmaceuticals U.S.A., Inc. מפרסמת קריאה להח
Mary Kay נותנת השראה למגמות בקוסמטיקה בשבועות האופנה אביב/ קיץ 2020 באירופה Mary Kay Inc ממשיכה להטביע את חותמה על תעשיית הקוס
התמודדות עם שחיקת סחוס בברך אנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות ברכיים וכאבי
המדריך המקיף לצריכת ברזל לתינוק סודות הברזל להתפתחות התקינה של התינוק - מתי יש לתת
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)