לימודי משפטים - כמה זמן לוקח ללמוד עד הוצאת התואר?

דרוג:

אין זה סוד שאחד התארים הכי פופולאריים באקדמיה בשנים האחרונות, אם לא הכי פופולארי, הוא משפטים. בין אם מתכוונים לעסוק בכך (בתור עורכי דין מן השורה או משפטנים) ובין אם לומדים את המקצוע מבלי שום כוונה לעסוק בו, הרי שמדובר בתואר אליו נרשמים מדי שנה אלפי סטודנטים, הן באוניברסיטאות והן במכללות. על פי הערכות אגב, יש בישראל למעלה מ-69 אלף עורכי דין, והיחס בין עורכי דין לאזרחים, הוא מהגבוהים במערב.

כל זה איננו מפתיע בהתחשב בכמה עובדות:

  • בניגוד למקצוע כמו רפואה, הרי שעריכת דין הוא מקצוע שאפשר ללמוד ולהוציא בו תואר תוך 3-4 שנים (במסלול רגיל) כולל סטאז'. כלומר לא מדובר על מקצוע שדורש מהסטודנטים להקצות פרק נכבד מחייהם בשביל להשתלב בו. זמן הלימודים דומה לכל מקצוע אחר.
  • על מנת שתוכלו להירשם לתואר במשפטים באחת מהמכללות המובילות בישראל, תצטרכו להירשם לקורס פסיכומטרי ולהשיג ציונים גבוהים למדי. השגת ציון גבוהה בקורס פסיכומטרי, תעזור לכם לצלוח את המבדקים שעורכות אוניברסיטאות מובילות.

  • בניגוד למקצועות אחרים, הרי שמקצוע עריכת דין מתחלק לתחומים שונים בהם הסטודנט יכול להתמחות. מדובר על תחומים כגון, פלילי, משפחה, מיסים, חוזים, מקרקעין, תעבורה, צבא, זכויות יוצרים ואינטרנט. כלומר יש ספקטרום רחב של בחירה.
  • מקצוע עריכת דין, אף על פי שיש בו כבר אינפלציה ואף על פי שלא קל להשתלב באחד המשרדים הגדולים בתחום, עדיין מעורר הרבה כבוד והערכה, והוא עדיין נחשב לאחד המקצועות היוקרתיים בישראל. צריך לציין, שלהבדיל ממקצועות רבים אחרים, עורכי דין יכולים להשתלב במגזר הפרטי והציבורי, הם יכולים להשתלב במגוון רחב של חברות וארגונים, לכן שוק התעסוקה הרבה יותר רחב עבור סטודנטים למשפטים מאשר בתחומים אחרים.
  • נקודת המפנה בתחום חלה בשנות התשעים עם הפרטת החינוך הגבוהה ופתיחת מכללות פרטיות. עד אז היה ניתן ללמוד משפטים רק באוניברסיטאות. במהלך השנים, נפתחו מכללות ייעודיות ללימוד משפטים וכן פקולטות למשפטים במכללות אחרות. באותם מקומות החלו ללמד שופטים ועורכי דין בעלי שם דבר בתחום.
  • חשוב להדגיש, לימודי משפטים במכללות ובאוניברסיטאות הם דומים, במובן הזה שלומדים את אותו חומר, אך מן הסתם, לא תמיד באותה רמה, יש מכללות טובות ויש פחות טובות, כמובן. בסופו של דבר, כל הסטודנטים למשפטים, צריכים לעבור את מבחני הלשכה של עורכי הדין, בשביל שיוכלו לעבוד במקצוע.

במהלך השנים האחרונות מתפרסם מדי שנה סקר שבוחן כמה סטודנטים שלמדו באוניברסיטאות עברו את המבחן וכמה מהמכללות, בשנים האחרונות חל צמצום בפער שעומד לטובת האוניברסיטאות ובכל זאת, צריך לומר, מרבית משרדי עורכי דין עדיין מעדיפים לשכור עורכי דין בוגרי אוניברסיטאות ולא בהכרח בוגרי מכללות.

תגיות של המאמר: 

כתבות נוספות בקטגוריה לימודים והשכלה

דו"ח אקדמי מותח ביקורת על בתי הספר היקרים בעולם בגלל התעלמות מבריונות ד"ר אריק דברביו, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת Paris
אתר שירי מיוזיק מציע שיעורי מוזיקה און ליין אתר שירי מיוזיק מציע שיעורי מוזיקה מקוונים און ליי
מחקר חדש של ווסטרן יוניון מספק תובנות על עתיד ההשכלה The Western Union Company משתפת דוח חדש על "העתיד
לימודי עיצוב פנים - מדריך למתלבט/ת כל מה שרצית לדעת על לימודי עיצוב פנים - אילו כלים
איפה כדאי ללמוד תואר ראשון בספרות? עומדים לעשות שינוי בקריירה או אפילו לפתח את הידיעו
Heriot-Watt University מודיעה על מענקים קהילתיים לכבוד הרמדאן המלגות המיוחדות האלה, שנקראות המענקים הקהילתיים של
טיפים לבחירת מוסד לימוד לעיצוב פנים לימודי עיצוב פנים הוא תחום מבוקש במיוחד וברחבי האר
בית הספר לאריגים ועיצוב של אוניברסיטת הריוט-וואט דובאי מציג פרויקטי עיצוב אופנה של שנת הסיום באמצעות למידה מרחוק הסטודנטים לעיצוב אופנה של אוניברסיטת הריוט-וואט דו
GMAC מקבלת בברכה את אחד ממוסדות מינהל העסקים והכלכלה המובילים של פורטוגל המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC™), ארגון
לראשונה בעברית, שני ספרים של החוקרים העולמיים יפים וגלינה שבשאי "טיפוסי גוף – טיפוסי חשיבה" ו-"איך לעזור לילדך להי
GMAC בוחרת בארבעה בתי ספר למינהל עסקים חדשים לחברות המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC™), ארגון
אוניברסיטת הריוט-וואט מודיעה על מהלך שאפתני לעבור לקמפוס חדש בדובאי האוניברסיטה, שפועלת בדובאי מאז 2005 ולאחרונה זכתה
מרכז מצוינות - שיתוף פעולה בין התעשייה והאקדמיה אוניברסיטת הריוט-וואט דובאי מתכוונת לעבוד באופן קר
משלחת ממוסדות להשכלה גבוהה בישראל ביקרה באוניברסיטת קונקוק כדי לדון בקידום החילופים האקדמיים 22 נציגים ממוסדות להשכלה גבוהה בישראל ביקרו באוניב
לראשונה: כנס חדשנות וטרנדים בהשתתפות 900 מאפרים בתאריך ה-26.7.2019, יתקיים באולם סינמה סיטי גלילות
גולדבוקס, הפתרון המושלם להורים לקראת שנת הלימודים הורים יקרים, הכירו את "גולדבוקס" האתר בו תוכלו למצ
נמשך הביקוש הבינ"ל החזק לבתי ספר למינהל עסקים בבריטניה בתגובה להצבעה הראשונה על הברקזיט ביוני 2016, המועצ
GMAC מקבלת בברכה את בית הספר למינהל עסקים הנורבגי המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים, ארגון גלובלי
אוניברסיטת הריוט-וואט דובאי מביאה למזרח התיכון הזדמנויות עסקיות בינ"ל חדשות משלחת סחר בינ"ל מתחום הבנייה הדיגיטלית התארחה בקמפ
המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים רוכשת את The MBA Tour המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC), ארגון
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)