שינויים בחוק הפורטוגלי עלולים לעכב קבלת אזרחות

דרוג:


בשנת 2015 תיקנה פורטוגל את חוק האזרחות, כך שגם צאצאי היהודים המגורשים מהמאה ה-15 יוכלו לקבל אזרחות במדינה. הדבר נעשה כדי לתקן את עוולות העבר, כמו גם כדי להכיר מחדש את פורטוגל המודרנית למאות אלפי זכאים לאזרחות.
 
ההצעה המקורית הוגשה ב-2015 על ידי ה-PSD - המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל, שהיא גם השנייה בגודלה במדינה. לאחר שנחקק החוק ועד היום, הוגשו כ-60,000 בקשות של יהודים מרחבי העולם לקבלת אזרחות פורטוגזית. רק כמה אלפים מתוכן אכן אושרו ונתקבלו בסופו של דבר, כאשר 5,000 בקשות שאושרו הגיעו מיהודים הגרים בישראל.
 
כעת אותה מפלגת PSD, אבל תחת הנהגה אחרת, החליטה שהגיע הזמן לחתוך בבשר החי. הלך הרוח הציבורי בפורטוגל השתנה לעומת מה שהיה לפני 5 שנים. כעת יש חשש שרבים מנסים לנצל את האפשרויות הגלומות בדרכון הפורטוגלי, ולא באמת כדי להתחבר מחדש לשורשיהם ההיסטוריים. או בעברית: עושים מסחרה מהחוק.
 

מהן אותן אפשרויות הגלומות בדרכון?

מכיוון שפורטוגל חברה באיחוד האירופי, הווה אומר שאזרחות ו/או דרכון פורטוגזיים, מקנים לבעליהם את כל הזכויות הניתנות לתושבי האיחוד: מגורים, לימודים בחינם או בעלויות מופחתות, הקמת עסקים במדינה, גישה חופשית לכל מדינות אירופה ואף לארצות הברית (ללא ויזה) וכן הלאה.
 
מצד אחד אין ספק שלכל אחד יש את סיבותיו שלו, מדוע ירצה לממש את זכאותו לאזרחות בפורטוגל; אבל מצד שני אסור לשכוח שלמעשה יהודים רבים עדיין משמרים גם כיום חלקים מתרבותם הספרדית / פורטוגלית, זו שהייתה נהוגה בימי הביניים - תפילה נוסח ספרד, דיבור בשפת הלדינו, איתור שורשים משפחתיים במדינות הללו ועוד. ההצעה המקורית לשינוי החוק שהוגשה ב-2020, הייתה אמורה לכלול תנאי נוסף לקבלת האזרחות (מעבר להוכחת קשר היסטורי לקהילות היהודיות במדינה): מגורים במשך שנתיים בפורטוגל. תנאי שכזה מוציא אוטומטית מהרשימה את רוב מבקשי הבקשה. למרות זאת ראוי לזכור, שכמה מאות ממקבלי האזרחות בפורטוגל אכן עברו לגור במדינה בסופו של דבר, וזאת מטעמים רבים ומגוונים.
 
משלא נתקבלה ההצעה לחובת מגורים במדינה, החליטה המפלגה הסוציאליסטית על אחד מתוך חמישה קריטריונים חדשים:
 
1. תושבות חוקית בפורטוגל.
2. ביקורים סדירים בפורטוגל.
3. החזקת נכס במדינה משך 3 שנים ומעלה.
4. קשר לאיגוד מקצועי כלשהו בפורטוגל.
5. מתן שירותים במדינה.
 
התיקון הזה הוגש לאחרונה בפרלמנט הפורטוגלי, והוא עדיין בגדר הצעה בלבד. אם יאושר, הרשימה הנ"ל תתווסף לרשימת התנאים הקיימת לקבלת אזרחות במדינה; מה שקצת יקשה יותר על תהליכים לקבלת האזרחות. בתגובה להצעות החוק המרובות שמטרתן לשנות את החוק, דר' משה קנטור - נשיא הקונגרס היהודי האירופי (EJC) - ביקש ממנהיגי הפרלמנט לא לסגור את הפתח היחיד, שמאפשר לצאצאי המגורשים להתחבר מחדש לתרבות אבותיהם.
 
אילון כסיף - מנכ"ל חברת קמפוס פאס למימוש זכאות לאזרחות פורטוגלית - אומר שהוא מבין מדוע רוצים לדרוש הוכחת קשר למדינה; אבל מצד שני הקשחת החוק עלולה להבריח רבים מהתהליך, ולמנוע מהם להתחבר מחדש לתרבות הפורטוגלית. ייתכן שבהמשך יתווספו דרישות נוספות לקבלת אזרחות פורטוגלית, כגון ידיעת השפה והכרת התרבות (תנאים שהיו קיימים עד לא מזמן עבור קבלת אזרחות ספרדית לצאצאי המגורשים; אפשרות שכבר לא קיימת החל מסוף 2019).
 
למתעניינים חדשים בהוצאת אזרחות ודרכון פורטוגזיים, מומלץ מאוד לעקוב אחר השינויים הרבים שמתרחשים לאחרונה, בד בבד עם קבלת ייעוץ מקצועי בתחום.
תגיות של המאמר: 

כתבות נוספות בקטגוריה פוליטיקה, ממשל, דוברות ולוביסטים

מובילים במדע מכל העולם משיקים התחייבות כלל עולמית לבטוח במדע לקראת ציון יום האור הבינ"ל של השנה ב-16 במאי, ועדת
קרנות החברה הפתוחה קוראות לשחרורה המיידי של עובדת OSM במיאנמר קרנות החברה הפתוחה מודאגות מאוד מדיווחים שפיו פה פ
EDGE מודיעה על הסכם אסטרטגי עם התעשייה האווירית לישראל EDGE הסכימה על מזכר הבנות עם התעשייה האווירית לפתח
ממגפה לשלום: להיות שגרירים של שינוי מה ניתן לעשות לנוכח אתגרים גלובליים כגון מגפת הקור
החברה הפתוחה מראה שהקול של החברה האזרחית חשוב למאמצי השלום בתימן דוח חדש מדגיש את התפקיד המוביל של החברה האזרחית בת
דוח דוחק בארה"ב להתחייב מחדש למנוע הפצת נשק גרעיני דוח חדש של כוח משימה בראשות צ'אק הייגל, מלקולם ריפ
החברה הפתוחה מקבלת את פסיקת בית המשפט האפריקני נגד חוקי נוודות "שרירותיים" ב-4 בדצמבר בית משפט יבשתי באפריקה פרסם חוות דעת שה
ההתאחדות האוניברסלית לשלום עורכת מפגש פסגה מקוון למען פיוס ושלום 70 שנה לסיום מלחמת קוריאה, ההתאחדות האוניברסלית לש
פורום השלום של ננג'ינג 2020: אורחים התכנסו בננג'ינג לוועידת השלום ב-24 באוקטובר מומחים ומלומדים מתחומים שונים, כגון
קרן קרנגי מודיעה על מרכז המזרח התיכון של קרנגי ע"ש מלקולם ה. קר קרן קרנגי לשלום בינ"ל הודיעה על שינוי השם של מרכז
"שומרי המפרץ" נבחר להקרנת בכורה בפסטיבל הסרטים LA Femme Guardians of the Gulf (שומרי המפרץ), הסרט הדוקומנ
הצהרה לציון שנה למאיץ היזמות לנשים מצורפת להלן הצהרה של הנהגת מאיץ היזמות לנשים בנוגע
CIEF 2020 נפתח, בונה פלטפורמת חדשנות בינ"ל היריד השנה מציג לראווה יותר מ-3,300 פרויקטים ומוצר
ההתאחדות העולמית לשלום מקיימת 'עצרת תקווה מקוונת' מס' 2 ההתאחדות העולמית לשלום (UPF) מודיעה כי ביום ראשון
UPF מקיימת סמינר עולמי בנושא "הזדמנות ותקווה בזמן משבר עולמי" הפדרציה האוניברסלית לשלום (UPF) מקיימת סמינר עולמי
מאמצי התמיכה בקוביד-19 של Mary Kay Inc מתמקדים באוכלוסיות של אינדיאנים מאמצי התמיכה בקוביד-19 של Mary Kay Inc מתמקדים באו
איחוד כוחות לסיום האלימות נגד נשים ו-CARE USA Mary Kay Inc. ו- Mary Kay FoundationSM מאחדות כוחו
הפדרציה האוניברסלית לשלום: עצרת מקוונת הקוראת לשלום, פיוס ושגשוג הדדי מנהיגי העולם מצביעים על הדרך קדימה, מעבר לאתגרים ה
הפדרציה האוניברסלית לשלום: עצרת מקוונת הקוראת לשלום, פיוס ושגשוג הדדי מנהיגי העולם מצביעים על הדרך קדימה, מעבר לאתגרים ה
Mary Kay מציינת 10 שנים לעקרונות להעצמת נשים עם מחויבות מתמשכת לניהול וכלילה של נשים העקרונות להעצמת נשים, שנוצרו במשותף על ידי UN Glob
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)