כנס בינלאומי- "עתיד עדויות השואה" - 25-27/3/14

דרוג:

 

הכנס "עתיד עדויות השואה",יתמקד בניתוח מיידעים ועדויות חדשות שלא הוצגו עד כה על אירועי השואה תוך כדי מתן פרשנויות אקטואליות וזוויות מחקר ייחודיות.

 

בין הנושאים הבולטים שיידונו בכנס הבינלאומי המתפרש על פני שלושה ימים: חזרה לעדויות הילדים ששרדו את זוועות השואה וידעו לספר לפרטי פרטים את אשר ראו וחוו, מיד עם תום המלחמה. סוגיית מלחמת הנרטיבים הקיימת בין העמים השונים על מה באמת קרה בשואה וכיצד מחלוקת זו באה לידי ביטוי בפוליטיקה של ימינו אנו. מי שעוררה סערה באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, החוקרת ההולנדית ד"ר בטין סיסרמה, בעקבות פרסום הודאתן מקפיאת הדם של נשים נאציות אשר ששו להיות פעילות ו"לתרום" לקטל של חפים מפשע, תציג עדויות חדשות ומצמררות ממחקרה על הצד האפל של נשות המפלגה.

 

בעבר, לא נחשבו עדויות ילדים מהימנות דיין לצורכי מחקר אולם כיום היסטוריונים משוכנעים כי דווקא דרך עיניהם של הילדים ניתן לקבל אינפורמציה נוספת על אירועים עלומים, ותיאור מדויק יותר של האווירה ואורח החיים בתקופת הגטאות ומחנות הכפייה. עדויותיהם של ילדים, שניגבו מיד עם תום המלחמה כאשר הזיכרון היה עדיין טרי, ממחישות את החרדה והמתח של חיים כמעט בלתי אפשריים בידיעה שהמוות אורב בכל רגע מעבר לפינה. מהעדויות עולות דוגמאות לחוזקה של הסולידריות, האחריות האישית והקולקטיבית כבר מגיל צעיר. דוגמא אחת מביאה את עדותם של קבוצה של נערים המספרים כיצד בצעדת המוות, הידועה לשמצה, בימיה האחרונים של הלחימה נשאו הילדים הבוגרים את הילדים הקטנים והילדים החלשים בזרועותיהם ועל גבם.    

 

 נשים רוצחות. הסדיזם הנציונל - סוציאליסטי לא כפוף לגבולות המגדר. חברות המפלגה הנאצית היו שותפות פעילות בתהליך ההשמדה ולעיתים אף התגאו בכך. עדויות של אסירות ממחנות אושוויץ ובירקנאו מלמדות כי האסירות, לא אחת, חששו יותר מאכזריותם של הסוהרות מזו של השומרים.

ד"ר בטין סיסרמה מאמסטרדם, אשר תנאם בכנס, היא חלוצה מוערכת בתחום חקר תפקידם ומעורבותם של הנשים הנאציות.

 

מי באמת אשם ברציחות ההמוניות שהתחוללו בערי אוקראינה ופולין? מי היה שותף אקטיבי, מי פאסיבי ומי ניסה להושיע? יותר מ-70 שנה לאחר כריית קברי האחים, הוויכוחים עדיין נמשכים.

אחד הפוגרומים הגדולים והידועים באוקראינה, הפוגרום ביולי 1941 בעיר לבוב, הוא פצע מדמם במדינה הסובייטית לשעבר. ע"פ התיעוד הגרמני- כאלפיים יהודים ויהודיות הוכו, נשדדו, הותקפו ונרצחו בפרק זמן של כמה ימים באותו קיץ על ידי לאומנים אוקראינים מיליטנטים.

הספרות האוקראינית מטילה את האשמה על ההרג באופן בלעדי על הגרמנים ומצניעה את מעורבותם של האוקראינים. שלושה חוקרים מאוקראינה (בלבן, מקייב ומדבדובסקיה) אספו במשך שנים עדויות רבות על אירוע זה ואירועי פרעות נוספים ויציגו לראשונה את ממצאיהם בכנס.

 

בפולין מתמקד חלק גדול מהוויכוח ההיסטורי בסיפורם של חסידי אומות העולם. הממשלה הפולנית מעוניינת להעמיד  את האנדרטה לחסידי אומות העולם בפתח מוזיאון תולדות יהודי פולין, שבנייתו מסתיימת בימים אלו בוורשה. כוונה זו נתקלה בהתנגדות עזה של יהודים ולא יהודים בפולין וברחבי העולם הטוענים שהמטרה הנסתרת היא להעצים את סיפור חסידי אומות העולם בכדי 'לאזן' את הרושם הנורא של מחקרים המתפרסמים בשנים האחרונות. מחקרים המראים את מעורבותם של פולנים ברצח יהודי בפולין. שני חוקרים פולנים: תומש זוקובסקי, ואווה קמינקה-פריילך יתארו בכנס את המורכבות של נושא זה בעדויות הניצולים ובשיח עליהן בפולין.

 

מארגן הכנס, ד"ר בעז כהן, עומד בראש התוכנית לחקר ולימודי השואה במכללה, מוכר כאחד מחוקרי השואה הגדולים בעולם ישמח להתראיין ולהוסיף מידע על כל אחד מהנושאים.

 

 לפרטים נוספים, לאישור הגעה ולתיאום ראיונות-

סיגל פלדמן -     יחסי ציבור ותקשורת שיווקית

0522-331748 / Sigal@sigalfeldmanpr.com / www.sigalfeldmanpr.com


לפרטים נוספים- סיגל פלדמן-יחסי ציבור ותקשורת שיווקית- 0522331748/ sigal@sigalfeldmanpr.com / WWW.SIGALFELDMANPR.COM

 

כתבות נוספות בקטגוריה לימודים והשכלה

איך ללמד ילדים שיתוף פעולה איך ללמד ילדים שיתוף פעולה באמצעות משחקי חברה לילד
אוניברסיטת וולונגונג בדובאי תיתן לסטודנטים שמבקשים תארים בינ"ל את The Edge האוניברסיטה של וולונגונג בדובאי באיחוד האמירויות ת
ירין שחף עושה לאיפור בית ספר 'ירין שחף', בית הספר המוביל בישראל למקצועות האיפור
חשיפה לצפון: "ירין שחף" פותח סניף חדש בחיפה 'ירין שחף', בית הספר המוביל בישראל למקצועות האיפור
דו"ח אקדמי מותח ביקורת על בתי הספר היקרים בעולם בגלל התעלמות מבריונות ד"ר אריק דברביו, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת Paris
אתר שירי מיוזיק מציע שיעורי מוזיקה און ליין אתר שירי מיוזיק מציע שיעורי מוזיקה מקוונים און ליי
מחקר חדש של ווסטרן יוניון מספק תובנות על עתיד ההשכלה The Western Union Company משתפת דוח חדש על "העתיד
לימודי עיצוב פנים - מדריך למתלבט/ת כל מה שרצית לדעת על לימודי עיצוב פנים - אילו כלים
איפה כדאי ללמוד תואר ראשון בספרות? עומדים לעשות שינוי בקריירה או אפילו לפתח את הידיעו
Heriot-Watt University מודיעה על מענקים קהילתיים לכבוד הרמדאן המלגות המיוחדות האלה, שנקראות המענקים הקהילתיים של
טיפים לבחירת מוסד לימוד לעיצוב פנים לימודי עיצוב פנים הוא תחום מבוקש במיוחד וברחבי האר
בית הספר לאריגים ועיצוב של אוניברסיטת הריוט-וואט דובאי מציג פרויקטי עיצוב אופנה של שנת הסיום באמצעות למידה מרחוק הסטודנטים לעיצוב אופנה של אוניברסיטת הריוט-וואט דו
GMAC מקבלת בברכה את אחד ממוסדות מינהל העסקים והכלכלה המובילים של פורטוגל המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC™), ארגון
לראשונה בעברית, שני ספרים של החוקרים העולמיים יפים וגלינה שבשאי "טיפוסי גוף – טיפוסי חשיבה" ו-"איך לעזור לילדך להי
GMAC בוחרת בארבעה בתי ספר למינהל עסקים חדשים לחברות המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC™), ארגון
אוניברסיטת הריוט-וואט מודיעה על מהלך שאפתני לעבור לקמפוס חדש בדובאי האוניברסיטה, שפועלת בדובאי מאז 2005 ולאחרונה זכתה
מרכז מצוינות - שיתוף פעולה בין התעשייה והאקדמיה אוניברסיטת הריוט-וואט דובאי מתכוונת לעבוד באופן קר
משלחת ממוסדות להשכלה גבוהה בישראל ביקרה באוניברסיטת קונקוק כדי לדון בקידום החילופים האקדמיים 22 נציגים ממוסדות להשכלה גבוהה בישראל ביקרו באוניב
לראשונה: כנס חדשנות וטרנדים בהשתתפות 900 מאפרים בתאריך ה-26.7.2019, יתקיים באולם סינמה סיטי גלילות
גולדבוקס, הפתרון המושלם להורים לקראת שנת הלימודים הורים יקרים, הכירו את "גולדבוקס" האתר בו תוכלו למצ
הוסף תגובה 
תגובות  ( תגובות)